Adana-Feke yöresi karaçam meşcerelerinin kök kütlesi ve depoladığı karbon miktarının belirlenmesi
Biomass and carbon storage capacity in roots of black pine natural forest stands in Adana-Feke region
  1. Tez No: 665195
  2. Yazar: ABDULLAH YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY MISIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Adana-Feke yöresi karaçam meşcerelerinin kök kütlesi ve depoladığı karbon miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Adana-Feke yöresinde doğal olarak yayılış gösteren karaçam meşcerelerinde, 80 x 120 cm ebatlarında açılan 17 adet kök çukurundan kök örnekleri alınmıştır. Ayrıca her örnek alandan 2 adet olmak üzere toplamda 34 adet kök silindiri örnekleri alınmıştır. Açılan kök çukurlarında 0-10 cm, 10-30 cm, 30-50 cm ve 50-80 cm olmak üzere 4 farklı toprak derinlik kademesinde çalışılmıştır. Toprak derinlik kademelerinden çıkarılan kök örnekleri kılcal (0-2 mm), ince (2-5 mm) ve kalın (5 mm'den kalın) olmak üzere üç kök sınıfına ayrılmıştır. Kök çukuru yöntemi ile elde edilen köklerin kütleleri kılcal kökte 1286 kg/ha, ince kökte 1431 kg/ha ve kalın kökte 8400 kg/ha olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the biomass and carbon storage capacity of natural Black pine (Pinus nigra) forest stands in Feke subdivision in Adana region. For this purpose, root samples were taken from 17 root pits opened in 80 x 120 cm dimensions. In addition, a total of 34 root cylinder samples were taken, 2 from each sample area. In the root pits opened, 4 different soil depth levels were studied to know 0-10 cm, 10-30 cm, 30-50 cm and 50-80 cm. Root samples extracted from soil depth levels are divided into three root classes: Fine (0-2 mm), small (2-5 mm) and coarse (thicker than 5 mm). The masses of the roots taken by the root pit method were determined as 1286 kg/ha in the fine roots, 1431 kg/ha in the small roots and 8400 kg/ha in the coarse roots.