Extended target tracking using reduced rank Gaussian processes
Derecesi azaltılmış Gauss süreçleri kullanılarak genişletilmiş hedef takibi
- Tez No: 665224
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Geleneksel takip algoritmaları büyük ölçüde nokta hedef varsayımına bağlı olmasına rağmen, bu varsayımın yeterliliği sensor çözünürlüklerindeki gelişmeler neticesinde sorgulanmaya başlanmıştır. İşlemcilerde gerçekleştirilen ilerlemeler ve sensör kapasitelerindeki hızlı artışlar, hedeflerin kinematik özelliklerinin ötesinde şekilsel karakteristiklerini de algılayabilmeye imkan sağlamıştır. Genişletilmiş hedef takibi birden fazla çözünürlük hücresine yayılan cisimlerin şeklini yinelemeli olarak öğrenme ve hareketini takip etme yeteneğidir. Bir sistemin girdi ve çıktıları arasındaki köprüyü parametrelere bağlı kalmadan, kavraması zor olmayan bir matematikle oluşturabilen Gauss süreçleri, bu tezdeki genişletilmiş hedef takibi yapısını kurmak için tercih edilmiştir. Diğer bir taraftan Gauss süreçlerinin doğasındaki bu esnekliğin bedeli olarak işlem karmaşıklığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu problemin çözümüne periyodik kernel matrislerinin daha düşük dereceli olarak ifade edilebilen spektral yakınsaması ile zemin hazırlanmıştır. Bununla birlikte detaylı matematiksal çıkarımlar yapılmış, diğer metodlar ile karşılaştırmalı benzetimler gerçekleştirilmiş ve metodun incelikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conventional tracking algorithms are predominantly based on point target assumption; however, this assumption is challenged as a result of the advents in sensor resolutions. Improvements on processors and rapid advances in sensor capabilities has enabled to the perception of target characteristics beyond the kinematics. Extended target tracking is the ability to learn target shapes that occupy multiple resolution cells and to track the motion of the target in a recursive framework. Gaussian process, a non-parametric method to settle the bridge between inputs and outputs of a system with tractable math, is opted for this thesis to establish the extended target tracking structure. On the other hand, computational complexity can be considered as a cost of the flexible nature of Gaussian processes. We, therefore, investigate the periodic kernel spectral approximation that relies on restating the kernel matrix with a lower rank. Following this, we perform in-depth mathematical derivations, conduct simulations in comparison with other approaches, and discuss several aspects of our extended target tracking method.