Alt yörüngesel graflardaki minimal uzunluklu yolların özel köşe değerleri ile üretilen bağıntılar
Relations generated by special vertices of minimal lenghts paths on suborbital graphs
- Tez No: 665225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde esas amaç alt yörüngesel grafların minimal uzunluklu yollarının köşelerinin değerleri ile bağlantılı olan kavramları kullanarak yeni bağlantılar üretmektir. Bu çalışma ile genel amaç, bu bağlantılar ile yeni sonuçlar elde etmek ve yeni uygulama alanları oluşturmaya çalışmaktır. Birinci bölümde konu ile ilgili genel bilgilerden bahsedildi ve sırası ile hiperbolik geometri, özel sayı diziler, sürekli kesirler ve graf teorisi ile ilgili temel bilgiler verildi. Ayrıca, literatürdeki bazı önemli teorem ve sonuçlara yer verildi. İkinci bölümde F_(u,N) grafında minimal uzunluklu yollardaki köşe değerleri için sürekli kesirlerin yinelenme bağıntıları kullanılarak bazı sonuçlar elde edildi. Daha sonra F_1,2 grafında minimal uzunluklu yolların özel köşe değerleri kullanılarak Poincare diskine aktarımı sağlandı.
Özet (Çeviri)
The main goal in this thesis is to generate new connections using concepts related to the values of the vertices of the minimal length paths of the suborbital graphs. The overall goal with this study is to achieve new results with these connections and try to create new application areas. In the first chapter, general informations about the subject were discussed and basic informations about the concepts of hyperbolic geometry, special number sequences, continued fractions and graph theory were given respectively. In addition, some important theorems and conclusions in the literature were included. In the second chapter, Some results were obtained by using recurrence relations of continued fractions for vertex values in minimal length paths on the F_(u,N). Then, on graph F_1,2, minimal length paths were transferred to the Poincare disk using special vertex values.