Cistus creticus L. ve cistus laurifolius L. standardize ekstrelerinin hazırlanması ve biyolojik etkilerinin araştırılması
Cistus creticus L. and cistus laurifoliusL. preparing standardized extracts and investigation of the bological effects
  1. Tez No: 665239
  2. Yazar: KÜBRA ERDUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cistaceae (ladengiller) familyası ılıman bölge olarak özellikle kuzey yarım kürede, akdeniz ikliminde dağılışı olan toplam 8 cins 180 tür bulunduran bir familyadır. En önemli üyesi ise Cistus L. cinsi dünyada 21 Türkiye'de ise 5 tür ile temsil edilmektedir. Cistus L. türleri ülkemizde genel olarak 'karağan, pamukluk, laden'gibi isimlerle bilinmektedir. Cistus türleri halk arasında özellikle kısırlık, yüksek ateş, ülser, deri hastalıkları, romatizma, idrar yolu rahatsızlıkları, antidiyabetik ve anti-enflamatuvar gibi kullanım alanları bulunmaktadır. Bu çalışmada Cistus creticus ve Cistus laurifolius bitkilerinin antioksidan,antiülser ve antikanserojen yönden değerlendirmesi yer almaktadır. Yapılan bu çalışmada elde edilen veriler Cistus creticus ve Cistus laurifolius bitkilerinin tıbbi özelliklerinin aydınlatılmasına katlı sağlanması amaçlanmıştır. Cistus creticus ve Cistus laurifolius bitkilerinde total fenolik madde miktarı belirlenirken Folin-Ciocalteu metodu kullanılmıştır. Bitkilerin toprak üstü kısımlarının likit ekstrelerinin fenolik madde miktarı % 3,9 ile % 22,4 aralığındadır. Total flavonoit madde miktarı ise alüminyum klorür kolorimetrik yöntemi ile belirlenmiştir. Bitkilerin toprak üstü kısımlarının likit ekstrelerinin flavonoit madde miktarı % 0,3 ile % 14,6 olarak belirlenmiştir. Antioksidan kapasitesi ise DPPH yöntemi kullanılırak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda Cistus creticus ve Cistus laurifolius bitkilerinin halk arasındaki kullanımlarıda dikkate alınarak ilaç sektöründe öncü bir hammadde olarak kullanılabileceği, ülkemizde olmayan Avrupa'da ise kullanımı yaygın olan preperatları konusunda bilgi verilmiştir. Bu çalışmada ayrıca Cistus creticus ve Cistus laurifolius bitkilerinin antioksidan özelliğinden bahsedilerek yüksek radikal süpürücü etkinliğine ve antienflamatuvar etkinliğine değinilmiştir. C.creticus ve C.laurifolius bitkilerinin ülkemizde doğal olarak yetişmesi nedeniyle bitkisel kökenli ilaç hammaddesi açısından değeri vurgulanmıştır. Geniş yayılım alanı gösteren ve doğal olarak yetişen bu iki tür zengin fenolik içeriği nedeniyle ilaç adayı moleküllerin elde edilmesinde potansiyel olarak kaynak olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Cistaceae (ladengiller) family is a family consisting of 180 species in total, 8 genera, which are distributed in the Mediterranean climate, especially in the northern hemisphere, as the temperate zone. The most important member of the genus Cistus L. 5 is represented by 21 species in the world and in Turkey. Cistus L. species are generally known in our country with names such as“blackberry, cotton bush, and laden”.Cistus species are used among the public, especially in infertility, high fever, ulcers, skin diseases, rheumatism, urinary tract diseases, antidiabetic and anti-inflammatory.This study includes the evaluation of Cistus creticus and Cistus laurifolius plants in terms of antioxidant, antiulcer and anticarcinogenic. The data obtained in this study is aimed to enlighten the medicinal properties of Cistus creticus and Cistus laurifolius plants.The Folin-Ciocalteu method was used to determine the total amount of phenolic matter in Cistus creticus and Cistus laurifolius plants. The phenolic content of the liquid extracts of the above- ground parts of the plants is between 3.9% and 22.4%. The total flavonoid content was determined by the aluminum chloride colorimetric method. The flavonoid content of the liquid extracts of the above-ground parts of the plants was determined as 0.3% to 14.6%. Antioxidant capacity was determined using the DPPH method.In line with the results obtained, information was given about the preparations that Cistus creticus and Cistus laurifolius plants can be used as a pioneering raw material in the pharmaceutical industry, taking into account their use among the public, and their use in Europe, which is not in our country. In this study, the antioxidant properties of Cistus creticus and Cistus laurifolius plants were mentioned, and their high radical scavenging activity and anti-inflammatory activity were mentioned. Since C.creticus and C.laurifolius plants grow naturally in our country, their value in terms of herbal-based pharmaceutical raw materials has been emphasized. These two species, which show a wide range and grow naturally, can be considered potentially a resource for obtaining drug candidate molecules due to their rich phenolic content.