Beyin metastazı olan küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda EGFR ve KRAS genlerinin mutasyon durumlarının araştırılması
Investigation of mutation status of EGFR and KRAS genes in patients with non-small cell lung cancer with brain metastasis
- Tez No: 665238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AYDEMİR, UZMAN ADNAN YALÇIN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Akciğer kanseri akciğer parankiminden veya bronşlardan kaynaklanan ve son yüzyılda insan sağlığını etkileyen önemli hastalıkların başında gelir. Histopatolojik olarak akciğer kanserlerinin%80-85'ini Küçük hücreli dışı akciğer kanserleri(KHDAK) oluşturur. KHDAK en sık metastaz yaptığı organ beyindir. Beyin metastazı sağkalımı olumsuz etkileyen en önemli faktördür. KHDAK hastalarında en sık EGFR ve KRAS mutasyonu görülür. Çalışmamızda beyin metastazı yapmış KHDAK'li hastalarda beyindeki metastatik dokudan EGFR ve KRAS mutasyonlarını inceledik. Metastatik dokudaki EGFR ve KRAS mutasyonlarının yaş, cinsiyet, odak sayısı, tümör çapı, tümör volümü, kemoterapi, radyoterapi ve sigara ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2016 ile Kasım 2020 tarihleri arasında 18 yaşından büyük olan KHDAK beyin metastazı nedeniyle ameliyat olan 65 olgu dahil edilmiştir. Beyindeki metastatik dokudan patoloji preparatlarına alınan örneklerden Real Time PCR yöntemi ile EGFR ve KRAS mutasyonları çalışıldı. Bulgular: Çalışmada patolojik mutasyon oranı %21,5 olarak bulunmuştur. Olguların 8'inde (%12,3) KRAS ve 6'sında(%9,2) EGFR gen mutasyonu görülmüştür. EGFR ve KRAS mutasyonu görülen hastalarda ortalama yaşam süresinin daha uzun olduğu görüldü. Sigara kullananlarda, gençlerde, infratentorial yerleşimli olanlarda ve adenokarsinom histopatolojik subtipe sahip olan olgularda KRAS mutasyonu daha sık olduğu görülmüştür. EGFR mutasyonu ise kadınlarda daha sık görülmüştür. Sonuç: Toplam 14(%21,5) olguda patolojik EGFR ve KRAS mutasyonu saptanmıştır. EGFR ve KRAS mutasyonu görülen olgularda ortalama yaşam süresinin daha uzun olduğu saptandı. KRAS mutasyonunun sigara, histolojik tip ve tümör yerleşim yeri ile ilişkili olduğu saptandı. EGFR mutasyonunun ise kadınlarda daha sık görüldüğü saptandı. EGFR VE KRAS mutasyonunun odak sayısı, tümör çapı, tümör volümü, kemoterapi ve radyoterapi ile ilişkisinin olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancer, which starts in the lung parenchyma or bronchi, is one of the major diseases to affect human health in the last century. Histopathologically, non-small cell lung cancers (NSCLC) constitute 80-85% of lung cancers. NSCLC is the most common organ to metastasize to the brain. Brain metastasis is the most important factor that negatively affects survival. Amongst NSCLCs, EGFR and KRAS are the most common mutations observed. In this study, we examined EGFR and KRAS mutations from the metastatic tissue in the brain of patients with NSCLC. We aimed to identify the relationship between EGFR and KRAS mutations in metastatic tissue and age, gender, number of foci, tumor size, tumor volume, chemotherapy, radiotherapy and smoking. Material and Method: Sixty-five patients who were over 18 years of age who underwent surgery for NSCLC brain metastasis between January 2016 and November 2020 were included in this study. EGFR and KRAS mutations were studied from samples taken from metastatic tissue in the brain to pathology preparations with Real Time PCR method. Findings: Pathological mutation rate was found to be 21.5% in the study. KRAS gene mutation was observed in 8 (12.3%) of the cases and EGFR gene mutation in 6 (9.2%) of the cases. Patients with EGFR and KRAS mutations were found to have a longer average life expectancy. It was observed that KRAS mutation was more common in smokers, young people, infratentorial patients and patients with adenocarcinoma histopathological sub-type. On the other hand, EGFR mutation was more common in women. Result: Pathological EGFR and KRAS mutations were detected in 14 (21.5%) cases. The average life expectancy was found to be longer in patients with EGFR and KRAS mutations. KRAS mutation was found to be associated with smoking, histological type and tumor location. EGFR mutation was found to be more common in women. It was found that EGFR AND KRAS mutation did not correlate with focal number, tumor diameter, tumor volume, chemotherapy and radiotherapy.