Hastane enfeksiyonları laboratuvarında saptanan retrospektif sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of Retrospective Results Found in the Hospital Infections Laboratory. Istanbul University, Institute of Health Science, Medical Microbiology Department
  1. Tez No: 665253
  2. Yazar: NIYOUSHA MATLOOBIAGHDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hastaneler, sağlık hizmeti sunumu sırasında enfeksiyon kapma riskinin potansiyel kaynağıdır. Vankomisine dirençli enterokoklar ve karbapenemaz üreten Gram-negatif çomaklar kalıcı kolonizasyonlara ve çoklu ilaca dirençli bakteri enfeksiyonlarına neden olduklarından önemli hastane enfeksiyonu etkenlerindendir. Bu çalışmada, hastanemiz kliniklerinde yatan hastalara ait rektal sürüntü örneklerinin vankomisine dirençli enterokok (VRE) ve karbapeneme dirençli (KD) Gram-negatif çomaklar yönünden retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastane Enfeksiyonları Araştırma Laboratuvarımıza hastanemizin değişik kliniklerinden 1-Ocak-2020 ile 31-Aralık-2020 tarihleri arasında gönderilen örneklerden VRE ve KD Gram-negatif çomaklar standart klinik laboratuvar yöntemleriyle üretilmiş ve tanımlanmıştır. Antimikrobiyal duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile saptanarak sonuçlar CLSI kriterlerine göre değerlendirilmiştir. İncelenen 2688 rektal sürüntüde, toplam 627 VRE suşu (%23.32, 627/2688) ve 741 rektal sürüntüde 150 (%20.24, 150/741) KD Gram-negatif çomak suşu izole edilmiştir. Üreme saptanan örnek sayısı dikkate alındığında 777 (% 28.9) örnekte üreme olmuştur. Üreyen bakterilerden 627'si (%80.7) vankomisine dirençli enterokok, 150'si (% 19.3) KD Gram-negatif çomak olarak tanımlanmıştır. Üreme saptanan örnekler dikkate alındığında, VRE üremesi en sıklıkla iç hastalıkları servisinde (%45,43, 353/777) ve çocuk hastalıkları yoğun bakım-yenidoğan servisinde (%30,37, 236/777) saptanmıştır. Karbapeneme dirençli Gram-negatif çomak üremesi ise yalnızca çocuk hastalıkları yoğun bakım-yenidoğan servisinde %20.24 (150/741) oranında görülmüştür. Bunların 75'i KD K. pneumoniae:, 7'si KD K. oxytoca:, 26'sı, KD Enterobacter türleri:, 2'si KD E. coli: ve 40'ı KD Acinetobacter türleri olarak tanımlanmıştır. Tüm çocuk servislerinden saptanan toplam 296 izolatın 146'sı VRE'dir. Hastane enfeksiyonları kontrolünün sağlanmasında yapılan sürveyans çalışmaları ile her sağlık kuruluşu, kendi hastane florasındaki mikroorganizmaların direnç durumlarını ve dağılımlarını belirler. Elde ettiğimiz verilerin hastanemiz enfeksiyon kontrolü süreçlerine katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Hospitals are potential source of infection risk during healthcare delivery. Since vancomycin-resistant enterococci (VRE) and carbapenemase-producing Gram-negative rods cause persistent colonization and multi-drug resistant bacterial infections, they are important in nosocomial infections. In this study, we aimed to retrospectively evaluate rectal swab samples of patients hospitalized in our clinics in terms of VRE and carbapenem-resistant (CR) Gram-negative rods. Standard clinical laboratory methods were used to isolate and identify CR Gram-negative rods and VRE from samples sent to our Hospital Infections Research Laboratory between 1.January.2020-31.December.2020.Antimicrobial susceptibilities were determined by disk diffusion method and results were evaluated according to CLSI criteria. A total of 627VRE (23.32%) were isolated from 2688 rectal swabs and 150 (20.24%) CRGram-negative rods from 741 rectal swabs samples. Culture was positive in 777 (28.9%) specimens and 627 (80.7%) isolates were VRE, 150 (19.3%) were CR Gram-negative rods. In culture positive specimens, VRE was most frequently detected in internal medicine ward (45.43%, 353/777) and pediatric intensive care-neonatal ward (30.37%, 236/777). CR Gram-negative rod was observed as 20.24% (150/741) only in pediatric intensive care-neonatal ward. 75 of these strains were CR K.pneumoniae,7CR K.oxytoca,26CR Enterobacter spp, 2,CR E. coli and 40CR Acinetobacter spp. In pediatric services, 146 of total 296 isolates were VRE. With the surveillance studies carried out in the control of hospital infections, each health institution determines the microorganisms that make up its own hospital flora, their resistance status and their distribution. We believe that the data we obtain will contribute to the infection control processes of our hospital.