Akut solunum yolu enfeksiyonu tanısı ilenazofarengeal sürüntü örneği alınan ve ınfluenzavirüsü tespit edilen çocuk hastaların klinik,epidemiyolojik ve laboratuar özelliklerinindeğerlendirilmesi
Clinic, epidemiological and laboratory characteristics evaluation of the child patients who diagnosed acute respi̇ratory tract infection by nasopharyngeal swab sample taken and detected influenza virus
- Tez No: 869765
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DALGIÇ, DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: İnfluenza (grip); influenza A veya B virüslerinin ve nadiren influenza C virüslerinin sebep olduğu, asemptomatik bir klinik seyirden ölüme ilerleyebilecek ağır enfeksiyon tablolarına kadar değişen klinik çeşitlilikte görülebilen, solunum yolu bulgularının ön planda olduğu bir hastalıktır. Çalışmamızda nazofarengeal sürüntü örneğinde Influenza virüsü saptanan hastaların epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirililmesi, tedavi yaklaşımlarının aydınlatılması, komplikasyonlar açısından risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda antiviral tedavi ile hastalık süresinin, komplikasyon sıklığının ve prognoza etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 01 Eylül 2017- 31 Aralık 2022 yılları arasında, nazofarengeal sürüntü örneğinde Influenza pozitif tespit edilen 1 ay18 yaş arası hastalar ile retrospektif olarak yapılmıştır. Nazofaringeal sürüntü örnekleri, immunokromatografik temelli hızlı antijen kitleri ile hastanemizin klinik mikrobiyoloji laboratuvarında çalışılmıştır. Hastalardan sürüntü çubuğu ile alınan örnekler reaksiyon tüpünde karıştırıldıktan sonra kit üretici firma önerileri doğrultusunda değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamıza 01 Eylül 2017- 31 Aralık 2022 yılları arasında hastanemize başvuran nazofarengeal sürüntü örneğinde influenza pozitif olan 1 ay-18 yaş arası 1,436 hasta dahil edildi. Hastaların 665 'i (%46.31) kadın iken, 771 (%53.69) hasta erkek idi. Hastaların yaş ortancası 50 (1-209) ay, ortalaması 61 ± 49 ay idi. Hastalar yaş gruplarına gore ayrıldığında; 591 (%41.16) hasta 5 yaştan büyük iken, 458 (%31.89) hasta 2-5 yaş aralığında, 265 (%18.45) hasta 6 ay-2 yaş aralığında, 122 (%8.50) hasta 1-6 ay aralığında idi. Hastaların başvuru aylarına göre dağılımları ise; 633 (%44.08) hasta Aralık, 460 (%32.03) hasta Ocak ayında görüldü. Hastaların başvuru mevsimlere göre dağılımları sırasıyla: 590 (%41.09) hasta sonbahar, 709 (%49.37) hasta kış, 133 (%9.26) hasta ilkbahar, 4 (%0.28) hasta yaz şeklindeydi. Hastaların en sık başvuru şikayeti 1,330 (%95.07) hasta ile ateş idi, 861 (%61.54) hasta öksürük şikayetiyle, 600 (%42.89) hasta ise burun akıntısı şikayetiyle başvurmuştu. Hastaların nazofaringeal sürüntü sonuçları incelendiğinde 1,210 (%84) hastada influenza A saptanırken, 207 (%14) hastada influenza B saptandı, 19 (%1.3) hastada ise hem influenza A hem influenza B birlikte tespit edildi. Çalışmamız tedavi açısından incelendiğinde 96 (%6.7) hastanın hastanede yatarak tedavi gördüğü, 93 (%6.5) hastaya servis yatışı yapıldığı, 11 (%0.8) hastaya yoğun bakım ünitesi yatışı yapıldığı görüldü. Tüm hastalara verilen tedaviler incelendiğinde 1,382 (%96) hastaya antiviral tedavi verilirken, 54 (%3.8) hastaya hem antiviral hem de antibiyotik tedavisi verildiği tespit edildi. Çalışmamızda 173 (%12) hastada komplikasyon görüldü. Komplikasyonlar sıralandığında: en sık 90 (%6.3) hastada bronşiolit-astım, 24 (%1.7) hastadakrup, 24 (%1.7) hastada viral pnömoni görülürken, 6 (%0.4) hastada non-invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı, 2 (%0.1) hastada invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı oldu. Konvülziyon ise 45 (%3.1) hastada görülmüştür. SONUÇ: Sonuç olarak influenza, çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları arasında önemli bir sorun oluşturmaktadır. Çocukluk döneminde influenza farklı bulgularla seyredebilmektedir. Altta yatan kronik akciğer hastalığı olan ve kronik nörolojik hastalığı olanlarda komplikasyon gelişme riski, hastane yatışı ve yoğun bakım ünitesi yatışı daha fazla görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Influenza (flu); It is a disease caused by influenza A or B viruses and rarely influenza C viruses, with clinical manifestations ranging from an asymptomatic clinical course to severe infection that may progress to death, with respiratory symptoms being prominent. Our study aimed to evaluate the epidemiological, clinical and laboratory findings of patients with Influenza virus detected in their nasopharyngeal swab samples, to elucidate treatment approaches, and to determine risk factors in terms of complications. At the same time, it was aimed to investigate the effect of antiviral treatment on disease duration, frequency of complications and prognosis. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted retrospectively at the University of Health Sciences Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between September 01, 2017 and December 31, 2022, with patients aged between 1 month and 18 years who were detected positive for Influenza in their nasopharyngeal swab samples. Nasopharyngeal swab samples were studied in the clinical microbiology laboratory of our hospital with immunochromatographic-based rapid antigen kits. The samples taken from the patients with a swab were mixed in the reaction tube and evaluated in accordance with the recommendations of the kit manufacturer. RESULTS: Our study included 1,436 patients aged between 1 month and 18 years who were admitted to our hospital between 01 September 2017 and 31 December 2022 and whose nasopharyngeal swab sample was positive for influenza. While 665 (46.31%) of the patients were female, 771 (53.69%) were male. The median age of the patients was 50 (1-209) months and the average was 61 ± 49 months. When patients are divided according to age groups; While 591 (41.16%) patients were older than 5 years old, 458 (31.89%) patients were between 2-5 years old, 265 (18.45%) patients were between 6 months and 2 years old, and 122 (8.50%) patients were between 1-6 months. The distribution of patients according to their application months is; 633 (44.08%) patients were seen in December and 460 (32.03%) patients were seen in January. The distribution of the patients according to the seasons of application was as follows: 590 (41.09%) patients in autumn, 709 (49.37%) patients in winter, 133 (9.26%) patients in spring, and 4 (0.28%) patients in summer. The most common complaint of the patients was fever in 1,330 (95.07%) patients, 861 (61.54%) patients complained of cough, and 600 (42.89%) patients complained of runny nose. When the nasopharyngeal swab results of the patients were examined, influenza A was detected in 1,210 (84%) patients, influenza B was detected in 207 (14%) patients, and both influenza A and influenza B were detected together in 19 (1.3%) patients. When our study was examined in terms of treatment, it was seen that 96 (6.7%) patients received inpatient treatment in the hospital, 93 (6.5%) patients were admitted to the ward, and 11 (0.8%) patients were admitted to the intensive care unit. When the treatments given to all patients were examined, it was determined that 1,382 (96%) patients were given antiviral treatment, while 54 (3.8%) patients were given both antiviral and antibiotic treatment. In our study, complications were observed in 173 (12%) patients. When the complications are listed, the most common ones were bronchiolitis-asthma in 90 (6.3%) patients, croup in 24 (1.7%) patients, viral pneumonia in 24 (1.7%) patients, non-invasive mechanical ventilation required in 6 (0.4%) patients, and 2 (0.1%) patients. The patient required invasive mechanical ventilation. Convulsion was seen in 45 (3.1%) patients. CONCLUSION: As a result, influenza constitutes an important problem among respiratory tract infections in children. Influenza in childhood can present with different symptoms. The risk of developing complications, hospitalization and intensive care unit admission may be higher in those with underlying chronic lung disease and chronic neurological disease.