Hint yağı içeren yeni graft kopolimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of novel graft copolymers including castor oil
  1. Tez No: 665273
  2. Yazar: HİLAL KAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, hint yağı (HY), polimerik hint yağı peroksiti (PHY) elde etmek için oda sıcaklığında güneş ışığı altında havaya maruz bırakıldı. PHY hem peroksit gruplarına hem de hidroksil gruplarına sahip olduğu için, serbest radikal polimerizasyonu ve halka açılma polimerizasyonun da kullanılmıştır. Çalışmanın ilk kısmında, PHY ve tersiyer bütil akrilat (tBA) monomeri serbest radikal polimerizasyon yöntemi ile PHY-g-PtBA graft kopolimerleri elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, PHY ve ε-kaprolakton (CL) monomeri, kalay (II) etil-hekzanoat varlığında reaksiyona sokularak halka açılma polimerizasyonu yöntemi ile PHY-g-PCL graft kopolimerleri elde edilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise serbest radikal polimerizasyonu ve halka açılma polimerizasyonu aynı anda kullanarak, PHY-g-PCL-g-PtBA graft kopolimerleri sentezlendi. Elde edilen bütün graft kopolimerler, nükleer manyetik rezanans (1H NMR), jel geçirgenlik kromotografisi (GPC), termogravimetrik analiz (TGA) and diferansiyel taramalı kromotografi (DSC) teknikleri ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, castor oil (CO) was exposed to air under sunlight at room temperature in order to obtain polymeric castor oil peroxide (PCO). Since PCO has both peroxide groups and hydroxyl groups were used by free radical polymerization and the ring-opening polymerization. In the first part of the study, PCO-g-PtBA graft copolymers were obtained by free radical polymerization with using PCO and tertiary butyl acrylate (tBA) monomer. In the second part of the study, PCO-g-PCL graft copolymers were obtained via ring-opening polymerization method by reacting PCO, ε-caprolactone (CL) and in the presence of tin (II) ethyl-hexanoate. In the last part of the study, PCO-g-PCL-g-PtBA graft copolymers were synthesized using free radical polymerization and ring-opening polymerization simultaneously. The all graft copolymers obtained were characterized by proton nuclear magnetic resonance (1H NMR), gel permeation chromatography (GPC), thermogravimetric analysis (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) techniques.