Taş mastik asfalt karışımlarda katkı maddesi olarak deniz kabuğunun gradasyon ve katılma yöntemi açısından araştırılması
Investigation of seashells as additive in stone mastic asphalt mixtures in terms of gradation and adding method
- Tez No: 665277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, atık deniz kabuğu agregaların taş mastik asfalt karışımlarda bazalt agregası yerine kullanılabilirliği araştırılmıştır. Atık olarak elde edilen deniz kabukları kırılarak doğal bazalt agregası yerine aynı gradasyonla orantılı olarak %5 oranında ilave edilmiştir. Deniz kabuğu agregasının maksimum boyutu 0.425 mm, 0.180 mm ve 0.075 mm olarak değiştirilerek farklı seçenekler oluşturulmuştur. Ayrıca deniz kabuğu filleri bazalt agregasına kuru yöntem, nemli yöntem ve hamur yöntemi ile eklenerek katılma yöntemlerinin etkisi araştırılmıştır. Taş mastik asfalt karışımlar Marshall yöntemine göre tasarlanmıştır. Karışımlara Modifiye Lottman, dolaylı çekme mukavemeti, Marshall stabilite, Hamburg tekerlek izi ve tekrarlı yük sünme testleri yapılmıştır. Deniz kabuğu agregası kullanımının taş mastik asfalt karışımların stabilitesini, düşük sıcaklıkta çatlama direncini, su hasarı direncini ve deformasyon direncini artırdığı görülmüştür. Deniz kabuğu agrega boyutunun küçülmesi ile karışımın mekanik özelliklerinde iyileşmenin arttığı, en iyi özelliklerin filler boyutunda eklenme ile sağlandığı anlaşılmıştır. Filler katılma yöntemleri açısından değerlendirildiğinde ise nemli agrega yöntemi, hamur yöntemi ve kuru agrega yöntemine göre daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the usability of waste seashell aggregates instead of basalt aggregate in stone mastic asphalt mixtures was investigated. The seashells obtained as waste were crushed and added by 5% in proportion to the same gradation instead of natural basalt aggregate. Different options were created by changing the maximum size of the seashell aggregate as 0.425 mm, 0.180 mm and 0.075 mm. In addition, the effects of the methods of adding seashell fillers to basalt aggregate by dry aggregate method, moist aggregate method and slurry method were investigated. Stone mastic asphalt mixtures are designed according to the Marshall method. Modified Lottman, indirect tensile strength, Marshall stability, Hamburg wheel track and repeated creep tests were performed on the mixtures. The use of seashell aggregates has been found to increase the stability, low temperature cracking resistance, water damage resistance and deformation resistance of stone mastic asphalt mixtures. It was found that with the reduction of the seashell aggregate size, the improvement in the mechanical properties of the mixture increased, and the best properties were achieved by adding fillers in size. When evaluated in terms of filler addition methods, the moist aggregate method gives better results than the slurry method and dry aggregate method.