İletken tel saçıcıların tespiti ve music yöntemi kullanılarak elektromanyetik görüntülenmesi
Detection and electromagnetic imaging of conductive wire scatterers by music algorithm
  1. Tez No: 665278
  2. Yazar: İSMAİL KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Araziye döşenmiş tel tuzaklamalı el yapımı patlayıcı düzenekleri savunma sanayi içinde, Yüksek gerilim hatları ise alçak uçan helikopterler için tehlike oluşturmaktadır. Her iki olası uygulama için ortak payda iletken tellerin problemin bir parçası olmasıdır. İletken tel saçıcıların, elektromanyetik yöntemler kullanılarak varlığının tespiti, pozisyon, sayı ve şekillerinin bulunmasının mümkün olduğu düşünülmüştür. Tel saçıcıların varlığının tespiti için aydınlatıcı elektrik alanı polarizasyonu ile tel saçıcı yönü arasında oluşan polarizasyon açısının kullanılarak ilgi alanındaki tel saçıcıların diğer saçıcılardan ayırt edilmesine yönelik bir yöntem araştırılmış, önerilmiş ve deneysel olarak doğrulanmıştır. Tel saçıcıların, pozisyonlarının 3 boyutlu olarak bulunması, sayılarının tespiti ve şekillerinin görüntülenmesi elektromanyetik bir ters saçının problemi olarak değerlendirilmiş ve MUSIC (MUltiple SIgnal Clasification) yöntemi çalışılmıştır. Yöntem 2 boyutlu olarak silindirik koordinatlarda ve 3 boyutlu olarak ise Kartezyen koordinatlarda benzetim çalışmaları ile uyumlu olarak 2 boyutlu ve 3 boyutlu deney ve ölçme düzenekleri hazırlanmış ve benzetim sonuçları ile doğrulana, MUSIC yönteminin tel saçıcıların sayı, pozisyonlarını bulabildiği, saçıcı şekillerini görüntüleyebildiği deneysel olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wires deployed in ground to detonate IED's for defense sector and high voltage lines for low altıtude flying helcopters in aeronautic sector generates threats. The common ground for those two application areas is the conductive wire structures. Detection and imaging of conductive wire scatteres is possible by electromagnetic methods. A method is proposed, investigated and verified experimentally for detection of conductive wire scatterers based on polarization angle in between illuminating electric field and the direction of the wire scatterer. Determination of the position and the numbers of the wire scatteres in 3 dimension, imaging of their shapes is evaluated as an inverse electromagnetic, scattering problem and solved by using MUSIC (MUltiple SIgnal Clasification) method. MUSIC method is implemented in both in 2 dimensional cylindrical and 3 dimensional Cartesian coordinate systems. MUSIC method is simulated and results are verified experimentally for both implementations. It is shown experimentally that MUSIC method is successfully determines the location, shapes, and number of the wire scatterers in the region of interest.