Hekimler arasında prone kardiyo pulmoner resüsitasyon hakkında bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the level of knowledge among physicians about prone cardio pulmonary resuscitation
- Tez No: 665307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL PAMUKÇU GÜNAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: Prone KPR özellikle son dönemde COVID-19 pandemisiyle birlikte önemi bir kat daha artan bir müdahale biçimidir. Prone pozisyonda takip edilen entübe hastalarda ya da prone pozisyonda opere edilen hastalarda gelişen arrestin yönetilmesinde ön plana çıkan bir müdahale şeklidir. Entübe hastaların takip edildiği acil servis ve yoğun bakımlarda çalışan hekimlerin bu konuda özellikle bilgi sahibi olması önem arz etmektedir. Bu çalışmada acil servis ve yoğun bakım hekimlerinin bu konudaki bilgi düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. MATERYAL VE YÖNTEM: Çalışmamız Aralık 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Acil Servis ve Yoğun Bakımlarında çalışan hekimlerin katılması amaçlanan bir anket çalışmasıdır. Katılımcılara 18'i demografik bilgiler ve eğitim durumlarını sorgulayan, 6'sı teorik bilgi ölçen toplamda 24 soruluk anket yöneltilmiştir. Verilerin analizi IBM SPSS 16.0 for Windows programında gerçekleştirilmiş ve anlamlılık değeri p < 0,05 olarak kabul edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya toplam 112 hekim katıldı. Katılımcı dağılımı 85 asistan hekim ve 27 uzman hekim ve eğitim görevlisi şeklinde oldu. Katılımcıların 101'i acil serviste çalışırken 11'i yoğun bakımda çalışmaktadır. Verilen yanıtlar incelendiğinde katılımcıların çoğunluğunun daha önce Prone KPR ile ilgili eğitim almadığı ve prone KPR yapmadığı görüldü. SONUÇ: Acil tıp ve yoğun bakım hekimlerinin prone KPR hakkında yeterli bilgisinin olmadığı tespit edildi. Prone KPR ile karşılaşması muhtemel bu iki branş hekimlerinin durumu gelecek eğitim programlarında, müfredat değişikliklerinde ve yan dal eğitim süreçlerinde göz önünde bulundurulmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: prone KPR, Reverse CPR, Bilgi Düzeyi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Prone CPR is a form of intervention whose importance has increased even more recently with the COVID-19 pandemic. It is an intervention type that stands out in the management of the arrest that develops in intubated patients who are followed in the prone position or in patients operated in the prone position. It is important that physicians working in emergency departments and intensive care units, where intubated patients are followed, should be particularly informed about this issue. In this study, it was aimed to determine the level of knowledge of emergency and intensive care physicians on this issue. MATERIALS AND METHODS: Our study is a questionnaire study aimed at the participation of physicians working in Ankara City Hospital Emergency Service and Intensive Care between December 2020-March 2021. A total of 24 questionnaires were directed to the participants, 18 of which question demographic information and education status, and 6 of them measure theoretical knowledge.