Depresyon ve Parkinson hastalığı için olası yeni bitkisel ilaç aktifi bulunması
Finding new drug activity from possible new plant for depression and Parkinson disease
- Tez No: 665312
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. VİLDAN ENİSOĞLU ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Depresyon, dünya nüfusunun yaklașık %21'ini etkileyen yaygın bir hastalıktır. Parkinson hastalığı öncelikle bir hareket bozukluğu olmasına rağmen, genellikle duygu durum, bilişsel ve psikolojik bozukluklarla ilişkili olduğu için nöropsikiyatrik bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Depresyon ve Stres, Parkinson hastalığında en sık rahatsızlıklar arasındadır. Beyindeki monoamin nörotransmiterlerinin düzenleyicisi olan Monoamin oksidaz özellikle merkezi sinir sistemi bozuklukları ile ilgili olarak gen çevre etkileşimi çalışmalarında en çok göze çarpan genlerden birisi olmuştur. Bu bilgiler doğrultusunda tez çalışmasında bitki ekstraklarından Parkinson ve Depresyon hastalığı için muadil ya da yeni bir ilaç molekülü bulunması hedeflendi. Araştırmalar sonucunda elde edilen bitki aktifleri Spartan'14 programında konformer taramaları ve optimizasyonu yapıldı. AutoDock programında afiniteleri hesaplandı. Discovery Studio Visualer programında aminoasit etkileşimleri gösterildi. ADME parametreleri ve diğer ilaç yapılarıyla olan benzerliği gösterildi. Depresyon hastalığı için dereotu ekstraktı olan Myristicin ve ocotea bitkisi ekstraktı olan Glaziovine yeni ilaç molekülü olabileceği düşünülmüştür. Parkinson hastalığı için ise çarkıfelek meyve ekstraktı olan Harmaline aktifinin muadil ilaç olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Depression is a common disease affecting approximately 21% of the world population. Although Parkinson's disease is primarily a movement disorder, it is defined as a neuropsychiatric disorder because it is usually associated with mood, cognitive and psychological disorders. Stress is the most common mental illness in Parkinson's disease. Monoamine oxidase, which is the regulator of monoamine neurotransmitters in the brain, has been one of the most prominent genes in gene-environment interaction studies, especially related to central nervous system disorders. In line with this information, it was aimed to find an equivalent or a new drug molecule from plant extracts for Parkinson's and depression disease in the thesis study. Plant actives obtained as a result of the researches were scanned and optimized in Spartan'14 program. The 2Z5X coded structure for the monoamine oxitase inhibitor was downloaded from the protein data bank and recorded as pdb. Their affinities were calculated in the AutoDock program. Amino acid interactions were demonstrated in Discovery Studio Visualer program. Similarity with ADME parameters and other drug structures was shown. Similarity with ADME parameters and other drug structures was shown. It is thought that Myristicin, which is dill extract and Glaziovine, which is an ocotea plant extract, may be new drug molecules for depression disease. For Parkinson's disease, it was thought that Harmaline active, which is passion fruit extract, could be the equivalent drug.