Adipoz dokudan sentezlenen visfatin, irisin, UPC-1 ile yürütücü fonksiyonlar arasındaki ilişkinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı hastalarda değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between visfatin, iris, UCP-1 and executive functions synthesized from adipose tissue in patients with attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 665311
  2. Yazar: MUSTAFA ESAD TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT NECMİ UÇAR, PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ile adipokinlerin birlikteliğinin DEHB'nin inflamatuar mekanizmalarla etkileşimi ve bu durumun yürütücü fonksiyonları bozabileceği hipotezi önerilmiştir. DEHB'de adipokinlerle yürütücü işlevleri birlikte değerlendiren henüz bir çalışma yoktur. Bu çalışmada; DEHB olan çocuklar ve sağlıklı kontroller arasında visfatin, irisin ve UCP1 düzeylerinin karşılaştırılması ve Stroop Renk testi ile Sayı Dizileri Öğrenme testinin performansının bu adipokinlerle nasıl değiştiğinin tartışılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 45 DEHB olgusu ve 43 sağlıklı kontrol dâhil edildi. Vaka grubu, DEHB tanılı ve daha önce ilaç kullanımı olmayan hastalardı. Tıbbi tedaviden önce Stroop Renk testi ve Sayı Dizileri Öğrenme testi uygulandı. ELISA yöntemi ile kan visfatin, irisin ve UCP1 seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The hypothesis that the association of Attention Deficit Hyperactivity Disoreder (ADHD) and adipokines interacts with inflammatory mechanisms of ADHD and this may impair executive functions. There is no study evaluating executive functions together with adipokines in ADHD yet. In this study; It was aimed to compare visfatin, irisin and UCP1 levels between children with ADHD and healthy controls and to discuss how the performance of Stroop Color test and Digit Sequence Learning test changes with these adipokines. Method: 45 ADHD cases and 43 healthy controls were included in the study. The case group consisted of patients with ADHD diagnosis and no previous medication use. Stroop Color test and Digit Sequence Learning test were performed before medical treatment. Blood visfatin, irisin and UCP1 levels were measured by ELISA method.