Bir toplu yemek şirketinde iş sağlığı ve güvenliği açısından risklerin değerlendirilmesi
Risk assessment in terms of occupational health and safety at a catering company
- Tez No: 665313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA ÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Toplu yemek hizmeti, insanların topluca çalıştığı yerlerde veya ihtiyar, hasta ve çocuk gibi kişilerin barındığı yerlerde, eğitim kurumlarında, insanlara, dışarıya çıkıp yemek yemeyi aratmayacak şekilde yiyecek ve içecek hizmeti sunma sanatıdır. Merkez mutfakta üretilen yemeğin müşteri firma mutfağına taşınarak servis edilmesi taşımalı yemek servisi olarak adlandırılır. Bu tarz servis yapan toplu yemek şirketlerinde merkez mutfak önem bakımından ilk sıradadır. Merkez mutfakta oluşturulabilen kalite ve verimlilik hizmetin tamamına yansımaktadır. Günümüzde toplu şekilde çalışma ve barınma yerlerinde olan artışa paralel olarak toplu yemek hizmet sektörü de büyümeye devam ederek önemini her geçen gün arttırmaktadır. Bu tez çalışması ile İzmir Sarnıç bölgesinde yer alan toplu yemek firmasına ait merkez mutfağın iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi, mutfağın pişirme işlemi sırasında sıcaklık ve nem gibi termal konfor şartlarının değerlendirilmesi ve tehlike kaynaklarının farklı risk değerlendirme yöntemleri ile belirlenerek çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Catering is the art of providing food and drink services to people in places where people work collectively or where elderly people patients and children are accomodated, in educational institutions, in a way that does not look like going not and eating. Transporting the food produced in the central kitchen to the customer's kitchen and serving it is called mobile food service. The central kitchen is the first in terms of importance in the catering companies that serve this style. The quality and efficiency that can be created in the central kitchen is reflected in the entire service. In parallel with the increase in collective working and accomodation places, the catering service sector continues to grow and increases its importance day by day. With this thesis study, it is aimed to examine the central kitchen of the collective catering company in İzmir Sarnıç region in terms of occupational health and safety, to evaluate thermal comfort conditions such as temperature and humidity during the cooking process of the kitchen, and to provide solutions by determining the sources of danger using different risk assessment methods.