Kan akımı kısıtlaması ile kombine düşük yoğunluklu dirençli egzersiz eğitiminin triceps braki kas hacmi ve performansına etkisi
The effect of low-intensity resistance exercise training combined with blood flow restruction on triceps brachii muscle volume and performance
  1. Tez No: 665328
  2. Yazar: YUNUS EMRE TÜTÜNEKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERDAR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Kan akımı kısıtlamalı (KAK) düşük yoğunluklu direnç eğitimi ile yüksek yoğunluklu direnç eğitiminin kas kuvveti, dayanıklılığı ve hacmi, fonksiyonel performans ve gecikmiş kas (GKA) ağrısı üzerine etkisini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 13 genç kadın (25,15±1,95 y; 162,62±5,56 cm; 55,92±11,62 kg) dahil edildi. Kişilerin tek taraflı olarak iki farklı egzersiz protokolünü gerçekleştirmesi üzerine tasarlanmış kontrollü bir çalışmadır. Kişiler rastgele seçim yöntemiyle KAK düşük yoğunluklu direnç eğitimi (Grup I, n=13) ve yüksek yoğunluklu direnç eğitimi (Grup II, n=13) olarak iki grubu ayrıldı. Her iki gruba da 6 hafta süreyle, haftada 3 gün eğitim verildi. Kan akımı kısıtlaması sadece Grup I de uygulandı. Tüm kişilerin her iki taraf triceps kas kalınlığı, triceps ve biceps kas kuvveti ve dayanıklılığı, fonksiyonel performansları (üst ekstremite Y denge testi (UQYBT)), gecikmiş kas ağrısı eğitim öncesi ve sonrası değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was to compare the effect of low-load resistance training with blood flow restriction (LL-BFR) and high-intensity resistance training (HI-RT) on muscle strength, endurance and volume, functional performance, and delayed onset muscle soreness (DOMS). Materials and Methods: The study included 13 young women (age, 25,15±1,95 years; height, 162,62±5,56 cm; weight, 55,92±11,62 kg). It is a controlled study designed for individuals to perform two different exercise protocols unilaterally. The persons were randomly allocated into two groups as LI- BFR (Group I, n = 13) and HI-RT (Group II, n = 13). Both groups received training for 6 weeks and 3 days a week. Blood flow restriction was performed only in group I. Both sides triceps muscle thickness, triceps and biceps strength and endurance, functional performances (upper extremity Y balance test (UQYBT)), delayed-onset muscle soreness (DOMS) were evaluated before and after training.