Televizyon dizilerinde polis temsili: İz Peşinde (1989) ve Behzat Ç. (2010) dizilerinde polis temsilinin sosyolojik açıdan incelenmesi
Police representation in television series: İz Peşinde (1989) and Behzat Ç. (2010) a sociological investigation of police representation in the series
- Tez No: 665332
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN DOĞAN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Türk televizyonlarında yayınlanan dizilerde polis karakterlerin temsili üzerine sosyolojik bir analiz yapılmıştır. Türkiye'nin televizyon tarihinde her dönem ilgi görmüş olan polis karakterler, çoğunlukla polisiye türündeki dizilerde yer almışlardır. Özellikle Türkiye'de özel radyo ve televizyon yayınlarının başladığı 1990'ların başından itibaren günümüze kadar çok sayıda yerli ve yabancı polisiye dizi televizyonda yayımlanmıştır. Bu dizilerde yer alan polis karakterler kimi zaman birbirlerine benzer birtakım basmakalıp temsillerle ekrana yansımıştır. Bununla birlikte zaman içinde siyasal, toplumsal ve kültürel unsurların da devreye girmesiyle değişime uğramıştır. Bu doğrultuda bu tez çalışması, Türk televizyon dizilerinde yer almış olan polis karakterlerin temsilini incelemek ve zaman içinde yaşadığı değişimi ortaya çıkarmak amacıyla yazılmıştır. Türk televizyon tarihinin polisiye türündeki ilk dizilerinden olan İz Peşinde (1989) ve 2000 sonrası popüler polisiye olan Behzat Ç. (2010) örneklem olarak seçilmiş ve bu dizilerde yer alan polis karakterlerin temsili irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within this study, a sociological analysis on the representation of police figures in the television series broadcasted in Turkish Television has been conducted. The police characters, who have always been paid attention in the history of Turkish television, have mostly participated in detective series. A great number of detective series have been broadcasted, especially from the beginning of 1990s, when the private television and radio broadcasting began in Turkey, until the present day. These police characters in these series have sometimes been portrayed through a number of stereotypical representations similar to each other. Moreover, it has been changed in accordance with the political, social and cultural elements within time. In this scope, this thesis study has been written with the aim of analyzing the representation of the police characters in Turkish television series and of exposing its alteration through the years İz Peşinde (1989), one of the first detective series in the history of Turkish television, and Behzat Ç. (2010), one of the most tremendous detective series creating an impression after 2000s, have been chosen as a sample, and the portrayal of these police characters in these series has been examined.