Şahsiyet dizisinde basın pratikleri ve gazeteci temsili
The portrayal of press practices and journalists in the TV series Şahsiyet
- Tez No: 613184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARADOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Gazetecinin ve basın pratiklerinin Şahsiyet dizisindeki temsilini konu alan bu tez temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde basının ve gazetecinin konumu ile tarihsel dönüşümü ele alınmış, evrensel basın meslek ilkeleri ve pratiklerine dair kodlar incelenmiştir. Dizideki gazeteci karakterin polis adliye muhabiri olması nedeniyle mesleğin bu alanına ilişkin bilgi aktarılmıştır. İkinci bölümde ise sinemada gazeteci temsilleri ve bu temsillerin dizilere yansıması tartışılmış; gazetecilik filmlerindeki anlatı yapısına, karakter ve sektöre dair mitlerin inşasına bakılmıştır. Üçüncü bölümde de Türk dizilerinin tarihçesi, alternatif yayın platformları ve dizilere erişim konusunda bilgi verilmiş; Şahsiyet dizisinin türü, künyesi, konusu ve karakterleri mercek altına alınmıştır. Dizideki gazeteci karakterin, sinema ve dizilerde şimdiye kadar sergilenen gazeteci temsillerinin tekrarı olup olmadığı tartışılmıştır. Bu bölümde ayrıca, kuramsal çerçevede ele alınan evrensel gazetecilik ilkeleri ve meslek etiği perspektifinden, haber kaynağı edinme, haber toplama ve yayınlama süreçlerine ilişkin basın pratiklerinin dizideki temsili de analiz edilmiştir. Özetle bu tezde, çalışmanın temel varsayımı olan, Şahsiyet'teki gazeteci ve basın pratikleri temsilinin, film ve dizilerde bugüne kadar başvurulan stereotip özelliklerin bazılarını taşıdığı; ancak karakterin aynı zamanda kişilik duygusu yaratan, gelişim gösteren özellikleriyle tek boyutlu ve yapmacık temsillerden ayrışarak evrensel meslek ilkelerini önemseyen, hakikatin peşinde koşan gazeteci olarak yansıtıldığı ve mesleki sınamalar ve sınırlılıklar bağlamında gerçekçi bir resim çizdiği iddiası araştırılmıştır. Ayrıca, gazeteci karakterin ve basın pratiklerinin analizi üzerinden, tüm dünyada kabul görmüş basın meslek ilkelerinden öne çıkan“doğruluk, objektiflik, toplumsal sorumluluk”ile“özgür basının gerekliliği”vurgusunun dizide nasıl yer aldığı da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the portrayal of journalists and press practices in the Turkish tv series, Şahsiyet. The study discusses the position and historical transformation of the press and analyses universal principles and ethical codes of journalism. This thesis also discusses the representations of journalists in the movies and their reflection to the tv series, examines the narrative structer, characters and sector myths in journalism films, and gives information about the history of Turkish tv series and emerging alternative digital broadcasting platforms. This work also examines Şahsiyet in all aspects from its type to subject and characters, and discusses whether the journalist character Ateş is a repetition of the stereotypes that took place in the films so far or not. Within the framework of universal principles of journalism and ethic codes, this study deals with the representation of press practices in Şahsiyet such as networking for news source, gathering news and publising process. To sum up, this study tests its assumption that represantation of the journalists and press in films and series has some sterotype characteristics as well as having a multi dimentional, ambitious journalist pictures who have a sence of personality and a realistic feature, caring about the universal principles of journalism and taking risks in order to carry them on. Thus this thesis elaborates the representation of journalists and the press in terms of the most known and acknowledged principles which are accuracy, objectivity, social responsibility and the emphasize on the need of a free press.