Netflıx'in yerli yapım dizilerinde erkeklik biçimleri ve temsillerinin göstergebilimsel analizi
Semiotic analysis of forms and representations of masculinity in Netflix's domestic production series
  1. Tez No: 914287
  2. Yazar: GÜZİDE KAYITMAZBATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Toplumsal cinsiyet çalışmaları, kadın çalışmalarının uluslararası alanda yayılmasıyla gelişmiştir. Toplumsal cinsiyet çalışmaları, kadın ve erkeklerin özel ve kamusal alanda kapladığı yeri, rollerini, toplumsal düzeni ve kadın ve erkek arasındaki hiyerarşisini incelemektedir. Toplumsal cinsiyet düzenini anlamak için yalnızca tek bir cinsiyeti ele almak kapsayıcılıktan uzaktır. Bu alan, kadınları ve erkekleri çok yönlü biçimde ele almayı gerektirmektedir. Eleştirel erkeklik çalışmaları, bu ihtiyacın bir uzantısıdır ve erkeklik tanımını yapmayı, toplumsal cinsiyet rollerinin ilişkileri nasıl etkilediğini incelemektedir. Erkeklik, kadınlar kadar erkekler üzerinde de etkiye sahiptir. Erkeklik, toplumsal cinsiyet gibi kültürel bir inşadır ve bu inşa, toplumsal cinsiyet rollerine bağlı olarak şekillenmektedir. Bu bağlamda erkeklik çalışmaları ayrıca önem taşımaktadır. Erkeklik biçimleri temsillerine, aile, devlet ve medya gibi farklı alanlarda rastlamak mümkündür. Medya içeriklerinin bu temsillerin nasıl inşa edildiğini gözlemlemek için incelenmesi gerekmektedir. 287 milyondan fazla aboneye sahip olan Netflix ise dijital platformlar arasında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Netflix Türkiye'nin yerli yapım dizilerinde erkeklik biçimleri ve temsillerinin nasıl inşa edildiği incelenmiştir. Çalışmada R. W. Connell'in erkeklik biçimleri sınıflandırması temel alınmış ve R. Barthes'ın göstergebilimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Netflix'te yayınlanan Kulüp, Uysallar, Yakamoz S-245 ve Terzi dizilerinin birinci sezonları örneklem olarak seçilmiştir. Analizler sonucunda, erkek ve kadınların zıt kutuplarda konumlandırıldığı görülmüştür. Erkek karakterler toplumsal cinsiyet düzenine uygun olarak gücün ve iktidarın sahibidir. Erkek karakterler işveren, üst kademe çalışan, baba ve eş gibi rollerde şiddetin faili olarak ortaya çıkmıştır. Toplumsal cinsiyet rolleri, dizilerde yeniden üretilmiş ve pekiştirilmiştir. Erkek karakterler arasında, erkeklik biçimlerine dayanan bir hiyerarşi olduğu ve egemen ırka, dine mensup erkeklerin hem kadınlar hem de diğer erkekler üzerinde iktidar sahibi olduğu saptanmıştır. Hegemonik erkeklik biçimi farklı karakterlerle inşa edilmiştir. İşbirlikçi erkeklik biçimi ise dizilerde, erkeklerin cinsiyet hiyerarşisinden faydalanmasını sağlamaktadır. Ötekiler olarak tanımlanan madun ve marjinal erkeklik biçimleri kadınsılığa yakınlık, alt ekonomik sınıfa dahil olma ve engelli olma ile ilişkilendirilmiştir. Netflix Türkiye'de yayınlanan dizilerde erkeklik biçimlerinin çeşitli temsilleri yer almaktadır. Bu temsiller geleneksel roller çerçevesinde inşa edilmektedir ancak kalıcı biçimler değildir. Erkelik biçimleri temsilleri, çoklu ve geçişgendir. Erkeklik biçimleri temsillerinin dijital bir platform olan Netflix'te öne çıktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The increased interest in women's studies brought with it a new field of research, namely, gender studies which examines the place of women and men, their roles in the social order and the hierarchy there within. Requiring a multifaceted approach to both genders, this field stands in equal distance to both men and women for inclusivity. Therefore, critical masculinity studies are an extension of this need and they seek to define masculinity, which, like gender, is a cultural construction shaped by gender roles. Thus, In this context, masculinity studies are of particular importance. Different fields such as family, state and media etc., display different representations of forms of masculinity. To observe the said representations, one needs to analyze the current media content, and to this end, Netflix stands out among other similar digital platforms with its high subscribers count. This study examines how Netflix Turkey's domestic TV series construct forms and representations of masculinity. The study employs R. W. Connell's classification of forms of masculinity and R. Barthes' semiotic analysis. The first seasons of the series Kulüp, Uysallar, Yakamoz S-245 and Terzi, which were on Netflix, constitute the sample. The result of the analysis showed that men and women were positioned on opposite poles. Male characters are the owners of power and authority in accordance with the gender order, appearing perpetrators of violence in roles such as employers, senior employees, fathers and husbands. The series in question reproduced and reinforced the gender roles, revealing that the hierarchy among male characters were based on their forms of masculinity and that men belonging to the dominant race and religion had power over both women and other men. Different characters in the series aided with the construction of hegemonic form of masculinity. The collaborative form of masculinity enables men to benefit from the gender hierarchy in the series, while subaltern and marginal forms of masculinity, defined as others, are associated with closeness to femininity, belonging to the lower economic class and being disabled. There are various representations of forms of masculinity in TV series broadcast on Netflix in Turkey. Traditional gender roles and the framework therein construct the framework of traditional roles, but they are not permanent forms. Representations of forms of masculinity are multiple and transitional. Representations of forms of masculinity were found to be prominent on Netflix, a digital platform.