Bucak köyü ve civarında doğurganlık çağındaki evli kadınlarda ruhsal hastalık oluşumuna risk teşkil eden durumların tesbiti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The determination of situations that cause risk for the development of mental disease in fertility women in bucak village and around and its effect on the quality of life
  1. Tez No: 665356
  2. Yazar: EMİN AKILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Adana iline bağlı Bucak köyü ve civarında doğurganlık çağındaki kadınlarda ruh sağlığını etkileyecek risk faktörlerinin belirlenmesi ve bu faktörlerin yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışma, 1 Ocak 2020-30 Nisan 2020 tarihleri arasında Adana da yaşayan 01.11.002 Aile sağlığı merkezi birimine kayıtlı15-49 yaş grubundaki 245 kadında gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra ruh sağlığı üzerine etkili olabilecek risk faktörlerini içeren yapılandırılmış bir anket formu yüz yüze görüşülerek uygulandı. Ayrıca katılımcılara Dünya Sağlık Örgütü yaşam kalitesi ölçeği-kısa formu Türkçe versiyonu ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD) uygulandı. Veriler SPSS 20 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin analizi için iki örneklemli t testi, One way Anova, Post-hoc Tukey, Mann-Withney U, Kruskal-Wallis testleri ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the risk factors affecting mental health in women of reproductive age living in the province of Adana Bucak and to investigate the effects of these factors on the quality of life. Materials and methods: This cross-sectional study was carried out on 245 women aged 15-49 who were registered in 01.11.002 family health center units in Adana between January 1, 2020 and April 30, 2020. After recording the socio-demographic data, a structured questionnaire including risk factors that may have an impact on mental health was conducted to the participants by face to face interview. Also, Turkish version of the World Health Organization Quality of Life Instrument (WHOQOL-BREF-TR) and Hospital Anxiety Depression Scale (HAD) were applied to the participants. The data were analyzed using SPSS 20 program. Two-sample t test, Oneway Anova, Post-hoc Tukey, Mann-Withney U, Kruskal-Wallis tests and Spearman's correlation analysis were used to analyze the data.