Erişkin enürezisinin klinik, ürodinamik özellikleri ve tedavi seçenekleri
Clinical and urodynamic findings of adult enuresis and treatment modalities
  1. Tez No: 665367
  2. Yazar: SERCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN AYDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Enürezis, üroloji pratiğinde daha çok bir pediatrik yaş grubu problemi olarak anılır. Bu sebeple etiyoloji, patogenez ve tedavi üzerine yaklaşımlar genellikle pediatrik ürologlar tarafından araştırılmış. Erişkin enürezis üzerinde yeterli bilgi sahibi olunamamış bir alt üriner sistem patolojisidir. Bu prospektif çalışma erişkin enürezis hastalarının klinik, ürodinamik özellikleri ve tedavi seçeneklerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Çalışmaya, Aralık 2014 – Mayıs 2016 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı polikliniğine başvurmuş ve enürezis tanısı almış erişkin enürezis hastaları dahil edilmiştir. Hastalara hikaye, fizik muayene, laboratuvar tetkikleri, ürodinamik inceleme, işeme günlüğü, radyolojik değerlendirme ve sistoskopik inceleme sonrasında uygun tedavi planlanmıştır. Çalışmaya toplam 40 hasta dahil edildi. Ortalama takip süresi 10 ay (1-22 ay)idi. Hastaların 29'u primer enürezis, 11'i sekonder enürezis hastası olarak tespit edildi. Primer enüretik hastaların 10 (%25)'u monosemptomatik enürezis ve 19 (%47)'u nonmonosemptomatik enürezis hastasıydı. Sekonder enüretiklerin ise 4 (%10)'ü monosemptomatik iken 7 (%18)'si nonmonosemptomatik olarak tespit edildi. Medikal tedavi planlanan 19 (%47,5) hasta medikal tedaviden fayda gördü ve tedaviye devam edildi. 11 (%27,5) hastada medikal tedavi başarısız oldu ve bu hastalara BoNT/A enjeksiyonu planlandı. 1 (%2,5) hastada medikal tedavi ve BoNT/A enjeksiyonu başarısız olması üzerine SNM tedavisi planlandı. Hastalardan 2 (%5) tanesinin ilk medikal tedavileri başlandı ve halen ilk 6 haftalık takipleri devam etmektedir. 1 (%2,5) hastada PUV rezeksiyonu sonrası kür sağlandı ve 1 (%2,5) hastada da non-nörojen nörojen mesane tanısıyla TAK + BoNT/A (mesane ve mesane boynuna) tedavisi planlandı. 5 (%12,5) hasta tedavi başlandıktan sonra takiplerini bıraktı. Erişkin enürezis nadir görülen ancak önemli bir sağlık sorunudur. Hastaların patofizyolojisi ve tedavi seçenekleri pediatrik enürezis hastaları ile farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In urology practice enuresis is known mostly as a pediatric problem. Therefore, etiology, pathogenesis and treatment modalities of enuresis are usually studied by pediatric urologists. Adult enuresis is a lower urinary tract pathology that did not have sufficient information on. This prospective clinical study aimed to assess the clinical and urodynamic findings of adult enuresis and evaluate the treatment modalities. The patients who admitted to Gulhane Military Medical Academy Department of Urology Outpatient Clinic with the complaint of bedwetting and had been diagnosed with adult enuresis have been included the study. After the evaluation of the patient that includes medical history, physical examination, laboratory tests, urodynamic study, radiologic imaging and cystoscopy appropriate treatment is planned. A total of 40 adult patients whose mean age was 20,9 (between 19 to 26) were included the study. Mean follow-up period was 10 months (1-22 months). A total of 40 patients, 29 were primary enuresis while 11 patients were secondary enuresis. 10 (25%) primary enuretic patients were monosymptomatic and 19 (47%) were nonmonosemptomatic. Total of secondary enuretics, 4 (10%) were monosymptomatic and 7 (18%) were nonmonosemptomatic. Of patients planned medical treatment, 19 (47,5%) got well from medical treatment and continued treatment. 11 (27.5%) patients failed with medical therapy and for those BoNT / A injection was planned. 1 (2,5%) patient failed with either medical therapy or BoNT/A injection and for this patient SNM was planned. 2 patients (5%) are still in the first 6 weeks of follow-up of the antimuscarinic medical treatment period. 1 (2.5%) patient, after the resection of posterior urethral valv, was classified as cured and 1 (2,5%) patient who diagnosed as a non-neurogen neurogen bladder was treated with clean intermittent self catheterization + BoNT/A injection. 5 (12.5%) left the follow-up after the start of treatment. Adult enuresis is a rare but serious health problem. Pathophysiology and treatment options of adult enuretic patients are vary with pediatric ones.