Birleşmiş Milletler Antlaşması Yedinci Bölüm hükümlerine göre barış ve güvenliğin anlamı
The meaning of peace and security according to the provisions of the Seventh Chapter of The United Nations Treaty
  1. Tez No: 665371
  2. Yazar: FATİH TUĞRUL DEMİRKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmamızda uluslararası barış ve güvenlik kavramları ile söz konusu bu kavramların Birleşmiş Milletler Antlaşması VII. bölüm hükümleri içerisindeki yeri incelenmiştir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmamıza temel oluşturması açısından, birinci bölümde barış ve güvenlik kavramları ayrı ayrı, teorik yaklaşımlar çerçevesinde incelenmiş daha sonra Birleşmiş Milletler Antlaşması ile bağlantısı kurulmuştur. İkinci bölümde ise Birleşmiş Milletler Antlaşması kapsamında barış ve güvenliğin sağlanması ve korunması konusuna değinilmiştir. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler operasyonlarının ortaya çıkışı ve geçirdiği değişim, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yapısı ve Konsey'in yetkileri ele alınmıştır. Son olarak Antlaşmanın VII. bölüm hükümlerine göre barışın bozulması, tehdidi ve saldırı fiilleri örnek olaylar ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis, the concepts of international peace and security are discussed in the context of Chapter VII of The United Nations Treaty. In this context, the thesis consists of two chapters. In the first chapter, to provide a basis for the thesis, the concepts of peace and security are examined in detail as part of theoretical approaches an are related with The United Nations Treaty. In the second chapter, ensuring international peace and security are touched on. In this context, emergence and transformation of peace operations, structure of The United Nations and authorization of The Security Council are discussed in detail. In conclusion, according to Chapter VII of The Treaty threats, breaches of peace, acts of aggressions are analyzed in the light of case stuides.