Milletlerarası mal atımına ilişkin sözleşmeler hakkında birleşmiş milletler antlaşması (CISG) kapsamında malların sözleşmeye uygunluğu
The conformity of the goods to the contract in light of united nations convention on contracts for the international sale of goods
  1. Tez No: 597494
  2. Yazar: HACER BEGÜM MENTEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (United Nations Convention on Contracts for the International Sales) kısaca CISG veya Viyana Sözleşmesi, uluslararası ticareti yeknesak hukuk kuralları ile düzenleyerek uluslararası ticarette herkes için geçerli, güvenilir ve öngörülebilir bir hukuk düzenini yaratmayı amaçlayan en kapsamlı uluslararası ticaret metnidir. Bu çalışmada,“Malların Sözleşmeye Uygunluğu”kavramı CISG kapsamında ele alınacak olup antlaşmanın“satıcının sözleşmeye uygun mal teslim etme yükümlülüğünün”düzenlendiği 35. ve 36. maddeleri ile antlaşmanın“alıcının satım konusu mallara ilişkin muayene ve ihbar yükümlülüklerinin”düzenlendiği 38. ve 39. maddeleri irdelenecektir. Malların sözleşmeye uygun sayılması incelenirken ikili bir ayrıma gidilerek objektif ve subjektif kriterlere göre satım sözleşmesinin konusunu oluşturan malların hangi niteliklere sahip olmaları halinde sözleşmeye uygun sayılacağı ile bu durumun istisnalarına değinilmiştir. Malların sözleşmeye aykırı olması durumunda alıcının CISG ile kendisine tanınan haklardan faydalanabilmesi için birtakım külfetlere katlanması gerekmektedir. Bu külfetler muayene külfeti ve ihbar külfeti olmakla birlikte yükümlülüğün detayları ve istisnaları çalışmamızda detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
United Nations Convention on Contracts for the International Sales (CISG) or Vienna Convention is the most comprehensive international trade text which aims to create a valid, trustworthy and foreseeable law regulation for everyone in international trade, by regulating international trade with uniform legal rules. In this study, the concept of“Conformity of Goods with Contract”will be handled within the scope of CISG. 35. and 36. clauses of the convention that regulates“the responsibility of seller about delivering conforming goods”and 38. and 39. clauses of the convention that regulates“responsibility of buyer about inspection and notification of goods of trade”will be examined. Conformity of goods with contract is preferred to be examined according to objective and subjective criteria. It is mentioned that the conformity with contract of the goods of trade in case of which qualifications do the goods have and exceptions of this situation. In case of goods would be contrary with contract, the buyer has to suffer some kind of burdens to benefit from granted rights by CISG. These burdens are burden of inspection and burden of notification. The details and exceptions of responsibility is elaborated in our study.