Kolorektal karsinomlu hastalarımızın retrospektif analizi
Retrospective analysis of our patients with colorectal carcinoma
- Tez No: 665376
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kolorektal karsimoma (KRK) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en sık görülen kanserlerden biridir. Bu çalışma bizim kolorektal karsinomalı hastalarımızın tanı anında yaş, cinsiyet, tümör yerleşim ve evresi, anemi varlığı ve fibrinojen seviyesi ile tümör evresi arasındaki ilişkiyi açıklamak için dizayn edildi. 2006 ile 2011 yılları arasında toplam 301 KRK hastası çalışmaya dahil edildi. Tanı anında ortalama yaş 62 ±13.1 idi. Vakaların %54,5 erkek, %45,5 kadın idi. Erkek/Kadın oranı 12/1 idi. En sık görülen tümör lokalizasyonu rektumdu.(%45,8). 50 yaşın altında sağ kolon tümörü sol kolon tümörüne göre daha sık görüldü.(p=0,001). Modifiye Astler-Coller sınıflamasına göre en sık görülen tümör evresi C2 idi. Tüm hastaların %64,5'i ileri evre idi. Ortalama fibrinojen seviyesi ileri evre hastalarda daha yüksekti(p=0,001). Kemoterapi alan hastaların %94,5'inde fibrinojen ve karsinoembriyonik antijen (CEA) birlikte yüksekti.(p=0,001) Bizim çalışmamızda KRK hastalarının çoğu distal yerleşimli olup sigmoidoskopi ile saptanabilir. 50-90 yaş arası grup KRK açısından taranmalıdır. Pre-operatif Fibrinojen ve CEA seviyesi ileri hastalık grubunu gösteRmede iyi bir prediktördür.
Özet (Çeviri)
Colorectal carcinoma (CRC) is one of the most common cancers in the world as well as in Turkey. This study was designed to describe the distribution of our colorectal carcinoma by age at diagnosis, gender, subsite and stage of the tumor, the presence anemia and the relationship between fibrinogen level and tumor stage. Between 2006 and 2011 a total of 301 CRC patient were included in our study. The average patient age at diagnosis was 62±13.1(24- 92) years old, Males and females constituted 54,5 and 45,5 percent of cases, respectively. Male/Female ratio was 1.2/1. The most common tumor location was rectum(%45,8). Under the age of fifty was seen more frequently in tumors of right colon, left colon(p=0,001). According to the modified Astler- Coller classification stage-C2 the most common tumor stage. 64,5% of all patients were in advanced stages of disease. The average fibrinojen level was higher in patients with advanced(p=0,001). Both fibrinogen and carcinoembryonic antigen(CEA) levels were high at 94,5% of patients receiving chemotherapy(p=0,001) Most of the CRCs are still in distal parts in our study, so most of these carcinomas can be detected by proctosigmoidoscopy. Between 50-90 years group of patients should be screened for CRC. Preoperative Fibrinogen and CEA levels are a good predictor for predicting of advaced disease.