Endometrium kanserli olgularda MSI (Mikrosatellit instabilite) sıklığı, klinikopatolojik özellikleri ve inflamasyon parametreleri ile ilişkisi
Relationship with the frequency of MSİ (Microsatellite instability), clinicopathological features and inflammation parameters in endometrium cancer cases
- Tez No: 653895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Endometrium kanseri gelişmiş ülkelerde en sık görülen jinekolojik malignitedir. Kolorektal kanserlerde MSI varlığının prognostik etkisi olduğunun keşfedilmesi jinekolojik malignitelerde de araştırılmasının önünü açmıştır. MSI hatalı eşleşme tamir genlerinde mutasyon varlığında ilgili proteinlerde işlev kaybı sonucu ortaya çıkar. İnstabilite hücrede mutasyon birikimine yol açarak DNA onarımını engeller. Biz de bizim polikliniğimize başvuran endometrium kanserli olgularda MSI sıklığı ,klinikopatolojik özellikleri ve inflamasyon parametreleri ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalında 12.12.2019-12.12.2020 tarihleri arasında yapıldı. Çalışma kriterlerine uygun olan 74 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastaların bilgilerine arşivde mevcut olan dosyalarından ulaşıldı. Hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. MSI analizi için çalışmaya alınan hastaların tümör dokusuna ait parafin blokları Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden çıkarıldı. Tümörlü parafin dokular literatüre uygun olarak çeşitli boyama işlemlerine tabi tutuldu. Herhangi bir nükleer boyanma varlığı pozitif ve MSS olarak değerlendirildi. Tümör hücre nukleuslarında total boyanma kaybı ise negatif ve MSI olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Endometrial cancer is the most common gynecological malignancy in developed countries. The discovery that the presence of MSI has a prognostic effect in colorectal cancers has paved the way for its investigation in gynecological malignancies. MSI mismatch occurs as a result of loss of function in related proteins in the presence of mutations in repair genes. Instability causes the accumulation of mutations in the cell, preventing DNA repair. We aimed to investigate the frequency of MSI, clinicopathological features and its relation with inflammation parameters in patients with endometrial cancer who applied to our clinic. Materials and Methods: This study was conducted in Afyonkarahisar Health Sciences University Medical Faculty Hospital, Medical Oncology Department between 12.12.2019-12.12.2020. 74 cases meeting the study criteria were included in the study. The information of the patients was obtained from the files available in the archive. The data of the patients were analyzed retrospectively. Paraffin blocks belonging to the tumor tissue of the patients included in the study for MSI analysis were removed from the archives of the Medical Pathology Department. Tumor paraffin tissues were subjected to various staining processes in accordance with the literature. Any nuclear staining presence was evaluated as positive and MSS. Total loss of staining in tumor cell nuclei was evaluated as negative and MSI.