Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin liderlik yönelimleri ve iletişim becerileri üzerine bir araştırma
A research on leadersship orientations and communication skills of faculty of sports sciences students
- Tez No: 665385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ OSMAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı, Ege bölgesinde bulunan Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin liderlik yönelimleri ve iletişim becerilerinin incelenmesidir. Bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Çalışma gurubunu, Ege bölgesinde bulunan Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Rekreasyon bölümlerinde öğrenimlerine devam eden öğrencilerden toplam 510 kişiden oluşmaktadır. Araştırmacı tarafından çalışma grubuna Kişisel Bilgiler Formu, Bolman ve Deal (1991) tarafından geliştirilmiş ve ülkemizde geçerlik-güvenirlik çalışması ise Dereli (2003) tarafından gerçekleştirilmiş olan ''Liderlik Yönelim Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan diğer ölçek ise; Korkut (1996) tarafından geliştirilmiş olan“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”dir. Elde edilen verilerin istatiksel analizinde, normallik testi, bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kadın öğrencilerin iletişim becerileri erkek öğrencilere göre daha yüksek olup, spor yılı arttıkça iletişim becerilerinin de arttığı görülmektedir. Aynı zamanda bireylerin hayat tecrübeleri, katılmış oldukları organizasyonlar, anne ve babanın bireye olan tutum ve davranışları, öğrenim gördükleri bölüm ile almış oldukları eğitimin öğrencilerin liderlik yönelim düzeylerine etki ettiği söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the leadership orientations and communication skills of the students studying at the Sports Sciences Faculties in the Aegean region. This study was designed in correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of a total of 510 students from the departments of Sports Management, Coaching Education, Physical Education and Sports Teaching and Recreation, studying at the Sports Sciences Faculties in the Aegean region. Personal Information Form,“Four Frame Leadership Theory”which was developed by Bolman and Deal (1991) and of which validity and reliability study was held by Dereli (2003) was performed on the study group by the researcher. Another scale used in the research is the“Communication Skills Assessment Scale”developed by Korkut (1996). In the statistical analysis of the data obtained; test for normality, unpaired t-test and one-way analysis of variance were used. As a result of the analysis, it is seen that the communication skills of female students are higher than that of male students, and as the sports year increases, communication skills also increase. At the same time, it can be said that the life experiences of the individuals, the organizations they have participated in, the attitudes and behaviors of the parents towards the individual, the education they have received with the department they study affect the leadership orientation levels of the students.