Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin etkili iletişim becerisi ve çok yönlü liderlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the effective communication skills and versatile leadership levels of students studying at the faculty of sports sciences
- Tez No: 851483
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin etkili iletişim becerisi ve çok yönlü liderlik düzeylerinin bazı sosyo demografik özellikler bakımından incelemektir. Çalışmada betimsel nitelik taşıyan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, OMÜ Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi öğrenim gören 347 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, etkili iletişim becerileri ve çok yönlü liderlik yönelimleri ölçekleri kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin analizinde bağımsız iki grubun (cinsiyet, spor türü vb) karşılaştırılması için Student t-testi, ikiden fazla gruplar (yaş, gelir vb) için ise tek yönlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Öğrencilerin etkili iletişim becerileri ve çok yönlü liderlik yönelimleri arası ilişki Pearson korelasyon katsayısı ile belirlenmiştir. Araştırmada, kadın öğrencilerin erkek öğrencilere göre etkin katılımlı dinleme alt boyut toplam puanın daha yüksek, düşük ve orta gelirli olduğunu beyan eden öğrencilerin yüksek gelire sahip olduğunu beyan eden öğrencilere göre karizmatik liderlik alt boyut toplam puanın daha düşük, Rekreasyon Bölümü öğrencilerin Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğrencilerine göre kendini tanıma/açma ve ben dili alt boyut toplam puanlarının daha yüksek, spor yaşı 7 yıl ve üstü olanların sporcu olmayan veya sporcu yaşı 1-2 yıl olanlara göre etkili iletişim becerileri ve liderlik yönelimlerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Antrenörlük deneyimi olduğunu ve sportif organizasyonlarda görev aldığını beyan edenöğrencilerin etkili iletişim becerileri ve liderlik yönelimlerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Araştırmada katılımcıların etkili iletişim becerileri ile liderlik yönelimleri arasında pozitif anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Buna ilaveten, antrenörlük deneyimi ve sportif organizasyonlarda görev alma durumunun etkili iletişim becerileri ve liderlik yönelimleri üzerinde olumlu bir etki yarattığı bulgusu, pratik deneyimlerin bu becerilerin gelişimine katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla, eğitim programlarının ve liderlik geliştirme aktivitelerinin bu farklılıkları göz önünde bulundurarak tasarlanması önem arz etmektedir. Araştırmanın ortaya koyduğu pozitif ve anlamlı ilişki, eğitim programları veya liderlik geliştirme aktiviteleri tasarlanırken, öğrencilerin iletişim becerilerini güçlendirmeye yönelik stratejilere odaklanmanın liderlik yeteneklerini de olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effective communication skills and multifaceted leadership levels of students studying at the faculty of sports sciences in terms of some socio-demographic characteristics. A descriptive relational screening model was used in the study. The sample of the research consists of 347 students studying at OMU Yaşar Doğu Sports Sciences Faculty. Effective communication skills and multifaceted leadership orientation scales were used as data collection tools. In the analysis of the data obtained from the scales, Student's t-test was used to compare two independent groups (gender, sport type, etc.), and one-way analysis of variance and Tukey's multiple comparison test were applied for more than two groups (age, income, etc.). The relationship between students' effective communication skills and multifaceted leadership orientations was determined by Pearson correlation coefficient. In the study, it was found that female students had higher active participation listening sub-dimension total scores than male students, charismatic leadership sub-dimension total scores of students who declared that they were low and middle income were lower than students who declared that they had high income, Recreation Department students had lower scores than Coaching Education Department students. It was determined that the total scores of the self-awareness/disclosure and self-language subscales were higher, and those whose sports age was 7 years and above had higher effective communication skills and leadership orientations than those who were not athletes or those whose age was 1-2 years. It was determined that students who declared that they had coaching experience and took part in sports organizations had higher effective communication skills and leadership orientation. In the study, it was determined that there was a positive significant relationship between the participants' effective communication skills and leadership orientations. In addition, the finding that coaching experience and taking part in sports organizations has a positive effect on effective communication skills and leadership orientations shows that practical experiences can contribute to the development of these skills. Therefore, it is important to design training programs and leadership development activities taking these differences into consideration. The positive and significant relationship revealed by the research suggests that focusing on strategies to strengthen students' communication skills when designing training programs or leadership development activities may also positively affect their leadership abilities.