Piyano öğretiminde popüler müziklerin kullanımına yönelik deneysel bir çalışma: Piyano çalışma kitabı önerisi
An experimental study on the usage of popular melodies in piano teaching: Suggestion of a piano study book
  1. Tez No: 665386
  2. Yazar: HALİL OZAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SEVAL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, popüler melodiler içeren piyano eserleri kullanılarak yürütülen piyano öğretiminin müzik öğretmeni adaylarının piyano performanslarında ve piyano dersine ilişkin motivasyonlarında anlamlı bir değişiklik yaratıp yaratmadığını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında hazırlanması öngörülen piyano çalışma kitabının, kalıcı olabilecek şekilde piyano eğitiminde yer almasının, piyano eğitimi alanına katkı sağlayabileceği düşünülmekte ve bu bakımdan çalışma, piyano dersinin niteliğini olumlu yönde değiştirebileceği beklentisi nedeniyle önem taşımaktadır. Deneysel yöntemle yürütülen araştırmada, öntest-sontest kontrol grup eşleştirilmiş desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı lisans-I düzeyinde öğrenim gören 18 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki 18 öğrencinin piyano performanslarının saptanması amacıyla piyano performansı dereceli puanlama anahtarı kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada öğrencilerin piyano dersine ilişkin motivasyonlarını ölçmek amacıyla piyano eğitiminde motivasyonu değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar; kontrol ve deney grubunun deney öncesi ve sonrası piyano performansı ve piyano dersine ilişkin motivasyon puanları arasında anlamlı farklılık olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuç; deney grubunun puanlarındaki yükselmenin kontrol grubundaki gelişme düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık sergilediğini göstermesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine whether the piano teaching conducted by using piano pieces containing popular melodies has created a significant change in the piano performance and motivation for piano lessons of the music teacher candidates. It is thought that the permanent participation of the piano workbook envisaged to be prepared within the scope of the study can contribute to the piano education field; and, the study is important due to the expectation that it can positively change the quality of the piano lesson. In the research carried on by experimental method, pre-test-post-test control group paired design was used. The study group of the research consists of 18 students studying at Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Education, Department of Fine Arts Education, Department of Music Education at the undergraduate-I level. To determine the piano performances of 18 students in the study group, piano performance graded scoring key was used. Additionally, the motivation assessment scale in piano education was used in the study in order to measure students' motivation for piano lessons. Obtained results; revealed that there is a significant difference between the piano performance and motivation scores of the control and experimental groups before and after the experiment. This result is important in terms of showing that the increase in the scores of the experimental group displays a statistically significant difference compared to the level of development in the control group.