Medeni Kanun çerçevesinde vesayet ilişkisi ve vesayeti gerektiren haller
Guardianship relationship under Civil Law and situations requiring of guardianship
- Tez No: 665394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜBRA ERCOŞKUN ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezin amacı; vesayet hukukunuve vesayet ilişkisi doğuran hâlleri mevzuat, mahkeme kararları ve doktrindeki görüşler ışığında, güncel uygulamalardaki ve tarihteki yerine de değinerek incelenmek ve hukuki niteliğini ortaya koymaktır. Bu çalışma ile öncelikle vesayetin tanımı ve içeriği ortaya konulmuş, ardından tarihsel serüvenine ve benzer kurumlar ile olan ilişkisine yer verilmiştir. Ardından vesayet türleri ve organları açıklanmıştır. Son olarak Türk Medeni Kanunu'nunvesayetle ilgili hükümleri incelenerek vesayetin doğumu, yürütülmesi vesona ermesi aşamaları sonuçlarıyla birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the law of wardship and the situations that create a relationship of custody, in the light of legislation, judgements and opinions in the doctrine, by referring to its importance in current practices and to reveal its legal status. In this study, firstly, the definition and content of wardship were revealed, then its historical background and its relationship with similar institutions were explained. After that, the types and bodies of wardship were explained. Finally, the provisions of the Turkish Civil Code regarding wardship were examined and the stages of wardship which are generation, execution and termination were discussed together with their results.