UAV-based smart rescue system utilizing a novel wireless communication technique with enhanced security against internal and external attacks
- Tez No: 665400
- Danışmanlar: PROF. DR. JEHAD HAMAMREH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kent nüfusunun katlanarak artması nedeniyle pek çok sorun yaşanmıştır. Bu tür zorluklar, güvensizlik ve afet yönetimini içerir. Bu sorunlar ve daha fazlası, kentsel gelişmelerdeki kalıcı nüfus artışı nedeniyle gelecekte daha da kötüleşecektir. Bu nedenle, bu tür zorlukları yönetmenin yeni ve verimli yollarının gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Drone teknolojisi, esnekliği ve maliyet etkinliği nedeniyle birçok uygulamada kullanılmıştır. Bu tür uygulamalar arasında mal teslimi, gözetim ve izleme yer alır. Bununla birlikte, güvenlik, dronların ilerideki uygulamalarına yönelik büyük bir endişe ve tökezleyen bir engel olmuştur. Bu çalışma, yeni bir güvenli iletişim tekniğiyle, otonom bir ilk müdahale drone tabanlı (Auto-FRD) akıllı kurtarma sistemi önermektedir. Auto-FRD paradigması, akıllı bir şehir ortamında kritik durumlara hızlı yanıtlar sağlamak için dronları kullanır. Ek olarak, drone ve komuta merkezleri arasındaki yeni güvenli iletişim tekniği, iletilen verilere yardımcı sinyaller ekleyerek güvenliği artırmak için kanalın gürültü ve parazit gibi özelliklerini kullanmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, Auto-FRD sistemi ucuz LoRa teknolojisi kullanılarak uygulanmaktadır. Önerilen paradigmanın verimliliği ve yeniliği matematiksel analiz yoluyla sunulur ve Monte Carlo simülasyonları ile doğrulanır. Sonuçlar, önerilen sistemin, geleneksel yöntemlere kıyasla yanıt süresini büyük ölçüde azalttığını göstermektedir. Ayrıca, en uygun baz istasyonu yerleşimi, meta-sezgisel algoritmalar kullanılarak hesaplanır.
Özet (Çeviri)
Numerous problems have been experienced due to the current exponential rise the urban population. Such challenges include insecurity and disaster management. These problems and more will be exacerbated in the future due to the persistent population increase in urban developments. It is therefore critical that new and efficient ways of managing such challenges are realized. Drone technology has been used in many applications due to its flexibility and cost-effectiveness. Such applications include goods delivery, surveillance, and tracking. Nevertheless, security has been a major concern and a stumbling block to further applications of drones. This work proposes an autonomous first response drone-based (Auto-FRD) smart rescue system with a novel secure communication technique. The Auto-FRD paradigm uses drones to provide quick responses to critical situations in a smart city setting. Additionally, the novel secure communication technique between the drone and the command centers is designed to utilize the characteristics of the channel such as noise and interference to enhance security by adding auxiliary signals to the transmitted data. Moreover, the Auto-FRD system is implemented using cheap LoRa technology. The efficiency and novelty of the proposed paradigm are presented via mathematical analysis and validated by Monte Carlo simulations. Results indicate that the proposed system drastically reduces the response time compared to conventional methods. Also, optimal base station placement is calculated using metaheuristic algorithms.