18-35 yaş arası kadınların PMS belirtileri ve cinsel doyumlarının kişilik özellikleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of PMS symptoms and sexual satisfaction and personal characteristics of women between 18-35 years
- Tez No: 665416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Menstruasyon, ortalama olarak kadın ömrünün 30-35 yılını kapsar ve her ay tekrar eden bir fizyolojik olaydır. Fertil çağı boyunca devam eden menstruasyon üremenin bir işaretidir. Fiziksel ve davranışsal semptomlarla karakterize halde olan PMS, menstruel sürecin ikinci yarısında kendini gösterir ve kadınların yaşamını negatif olarak etkiler. Üreme döneminde bulunan kadınların % 40'ında PMS belirtileri bulunur. Düşük oranlarda ağır semptomlar bilinebilir. Şişkinlik, kaygı ve gerginlik; ağlama nöbetleri, depresyon, yorgunluk en sık görülen PMS belirtileridir. Bu semptomlar genellikle bir hafta kadar sürer. APA (Amerikan Psikiyatri Derneği) bu semptomların görülmesi durumundaki sendrom“Premenstrual Disforik Bozukluk”olarak adlandırılmıştır. PMS belirtileri olan kadınların, bu süreç boyunca bu bozuklukla karşılaştığı ve bundan dolayı yaşam kalitelerini düşürdüğü düşünülmektedir Eysenck'in tanımına göre kişilik, bireyin kendine has bir şekilde çevreye uyum sağlamasıdır. Bu süreç karakter, bilişsel, fiziksel ve duygusal açıdan bireyin örgütlenmesini ifade eder. Bazı teorisyenler duygu ve davranışların kişilik özelliklerini etkilediğini söylemektedirler. Bireylerin cinsel yaşamı ve bundan aldığı doyum ilişkilerin sürmesinde etkilidir. Cinsel yaşam, kadın ve erkeğin en mahrem ve özel alanını temsil ederken; mutluluk, doyum, haz, başarı gibi temaları da içinde barındırır. Partnerlerin birçok alanda olduğu gibi cinsel yaşamda da karşılıklı olarak beklentileri ve bu beklentileri ne kadar karşılayabildikleri ilişki seyrini önemli miktarda etkilemektedir. Bu bağlamda, romantik ilişkilerde eşlerin birbirine ihtiyaçlarını ifade etmeleri ve ihtiyaçlara duyarlılık düzeylerinin yüksek olması ilişki motivasyonunu da arttırmaktadır. Bunlar göz önüne alındığında cinsel yaşamın, ilişki boyutunu ve bireysin psikolojik durumunu da etkilediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Menstruation covers 30-35 years of a woman's life on average and is a physiological event that recurs every month. Continuing menstruation throughout the fertile age is a sign of reproduction. Characterized by physical and behavioral symptoms, PMS manifests itself in the second half of the menstrual process and negatively affects women's lives. 40% of women in the reproductive period have PMS. Severe symptoms may be known at low rates. Bloating, anxiety, and tension; Crying spells, depression, and fatigue are the most common symptoms of PMS. These symptoms usually last for a week. Apa (American Psychiatric Association) has named the syndrome in the presence of these symptoms“premenstrual dysphoric disorder”. It is thought that women with PMS encounter this disorder during this process and therefore reduce their quality of life. According to eysenck's definition, personality is the individual's unique adaptation to the environment. This process refers to the organization of the individual in terms of character, cognitive, physical and emotional. Some theorists say that emotions and behaviors affect personality traits. Individuals' sexual life and satisfaction from it are effective in the continuation of relationships. While sexual life represents the most intimate and private area of men and women; It also includes themes such as happiness, satisfaction, pleasure and success. As in many areas, the mutual expectations of partners and how much they can meet these expectations in sexual life significantly affect the course of the relationship. In this context, in romantic relationships, when spouses express their needs to each other and their sensitivity to needs is high, relationship motivation is also increased. Considering these, we can say that sexual life also affects the relationship dimension and the psychological state of the individual.