Hospitalize yaşlı hastalarda hastane içi morbidite ve mortaliteyi öngörmede kapsamlı geriatrik değerlendirmenin rolü
The role of comprehensive geriatric assessment in predicting in-hospital morbidity and mortality in hospitalized elderly patients
- Tez No: 665415
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU BALAM YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kapsamlı geriatrik değerlendirme geriatrik hasta değerlendirmesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hastaların morbidite ve mortalitesini öngörmede rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı Hacettepe Hastanesi Erişkin Hastanesi dahiliye servislerinde yatan 65 yaş ve üzeri hastaların morbidite ve mortalite üzerinde rol oynayan faktörleri değerlendirmektir. Çalışmada hastaların enfeksiyon durumları, yatış sürecindeki düşme, gelişen bası yarası, deliryum gelişimi, yoğun bakım ünitesine devredilmesi ve yatış süreleri değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, antropometrik ölçümleri, alışkanlıkları, mevcut hastalıkları, kullandıkları ilaçları kaydedildi ve hastalar geriatrik sendromlar açısından değerlendirildi. Çalışmaya 113 hasta dahil edilmiştir. Hastalar mini nutrisyonel değerlendirme testi, günlük yaşam aktiviteleri ve entrumental günlük yaşam aktiviteleri ölçekleri, geriatrik depresyon ölçeği, klinik kırılganlık ölçeği ve mini mental durum değerlendirme testi ile nutrisyonel, fonksiyonel ve bilişsel açıdan değerlendirildi. Çalışmaya katılan 113 hastanın 58'i (%48,7) kadın, kalan 55'i (%51,3) erkekti. Hastaların yaşları 65 ile 94 arasında değişmekteydi ve ortalamaları 74,0±7,1'di. Hastalar acil servisten tedavilerinin devamı için veya poliklinikten elektif yatış nedeniyle dahiliye servislerine yatırılan hastalardı. Hastalar yatışlarının ilk üç günlerinde değerlendirildi. Hastaların mini nutrisyonel değerlendirme testinden aldıkları puandaki artış ile (p=0,043; r=0,191) ve; vücut kitle indeksi değeri (p=0,063; r=0,176) kol (p=0,026; r=0,209) ve baldır çevresi (p=0,016; r=0,226) ölçümlerindeki artış ile yatış süresinin kısaldığı gözlemlendi. Son bir yılda olan kilo kaybının yatış süresini uzattığı saptandı (p=0,009; r=0,248). İnfluenza aşısı olunmasının yatış süresini azalttığı gösterildi (p=0,041). Fonksiyonel ve bilişsel kapasite ile ve hastaların mevcut komorbiditeleri, sigara ve alkol kullanımı, laboratuvar değerleri ile yatış süresi arasında ilişki gösterilemedi. Hastaların yatış sebeplerinden ve mevcut komorbiditelerinden bağımsız olarak malnutrisyonun ve polifarmasinin yatış süresinde etkili olduğu saptandı. Sonuçlara göre beş ve üzeri ilaç kullanmak, on günden uzun süreli yatma ihtimalini yaklaşık 3 kat azaltmaktadır (%95GA=0,132-0,823). Hastada malnutrisyon olmaması, hastanın malnutrisyon açısından riskli olması ve/veya malnutrisyonunun olmasıyla kıyaslandığında hastanın on günden uzun süre yatma ihtimali 2,9 (%95 GA:1,296-6,869) kat daha yüksek olmaktadır. Hasta sayısının az olması nedeniyle mortalite, düşme, bası yarası, deliryum ve yoğun bakım ünitesine devir üzerine değerlendirme yapılamadı. Bu çalışmada polifarmasi yatış süresi üzerinde iyi prognostik bir etkiye sahip olsa da, bu konuyla ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Yatan her geriatrik hastada nutrisyon durumunu ve ilaç sayısını değerlendirmek çok önemlidir ve prognozla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Comprehensive geriatric assessment is an important part of geriatric patient assessment. It is cornerstone of predicting the morbidity and mortality of patients. The aim of this study is to evaluate the factors that play a role in morbidity and mortality in patients aged 65 and over, hospitalized in Hacettepe University Hospital internal medicine wards. Patients's length of stay, infection status, development of pressure ulcers, delirium and transfer to intensive care unit were examined. Mortality could not be analyzed because of the insufficient number of participants. Demographic properties, anthropometric measurements, habits, and current comorbidities of the patients were noted and geriatric syndromes were assessed. The patients were evaluated nutritionally and cognitively with mini nutritional assessment, scales for basic and instrumental daily living activities, geriatric depression scale, clinical frailty scale and mini mental state examination test. A total of 113 patients were included in the study. Fifty eight (48,7%) patients were female and fifty five (51,3%) patients were male. A total of 113 patients' mean age was 74.0±7.1 and ranges from 65 to 94. The patients were hospitalized from emergency room or from outpatient clinic. The patients were evaluated within the first three days of their hospitalization. Patients with low nutritional status (p=0.043; r=0.191), low body mass index (p=0.063; r=0.176), low length of midarm (p=0.026; r=0.209) and calf (p=0.016; r=0.226) circumference were more associated with shorter length of stay. Weight loss in the past year were associated with longer length of stay (p=0.009; r=0.248). It was shown that influenza vaccination was associatied with shorter duration of hospitalization (p=0.041). Functional and cognitive capacity or current comorbidities, smoking and alcohol use, laboratory values were no associated with length of stay. Extended stay was independently associated with malnutrition and polypharmacy. Using five or more drugs reduces probability of staying in hospital more than ten days approximately three times (%95 Cl=0.132-0.823). Patients undergoing malnutrition or risk of malnutrition is associated with stay in hospital more ten days approximetly 2.9 times (%95 Cl:1.296-6.869). Mortality, falls, pressure ulcers, delirium and transfer to intensive care unit could not be analyzed because of the insufficient number of participants. As a result, it is necessary to evaluate nutritional status and polypharmacy of geriatric inpatients. Although polypharmacy has a good prognosis on length of stay in this study, more studies are needed to assess the effect of polypharmacy on length of stay. It is very important to evaluate the nutritional status and number of drugs in each hospitalized geriatric patient and it is related to prognosis.