Simplification of the data-driven hippocampal CA1 microcircuit
Veri Tabanlı Hippokampal CA1 Devresinin Basitleştirilmesi
- Tez No: 665448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYMUR JAHANGIROV, DR. SRİKANTH RAMASWAMY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Biyofiziksel olarak gerçekçi nöron modelleri, veriye dayalı yaklaşımları sayesinde ortaya çıkan nöral ve devre davranışları sergilemektedirler. Bu modeller, dendritleri temsil etmek için birden fazla bölme içerir, bu da dendrozomatik ve somatodendritik sinyaller sırasında yüksek doğruluk elde edilmesini sağlar. 170 bölme ve yaklaşık 1000 sinaps içeren ortalama bir piramidal nöron modeli, hesaplama süresi ve bellek yükünde önemli bir maliyet oluşturur. Çok sayıda hücre düşünüldüğünde, sıradan bir bilgisayar bu tür devreleri simüle edemez hale gelir. Nöron sadeleştirme algoritmalarındaki son gelişmelerle, nöron gövdesindeki voltaj sapma zamanlamaları, uyarıcı ve inhibitör sinapsların soma'ya transfer empedansını koruyarak yakalanabilir. Basitleştirilmiş kortikal nöron modelleri ile 250 kata kadar daha hızlı simülasyon süresi yakalamakla birlikte yüksek bir atım senkronizasyonu skoru da elde edebileceği önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak, bu algoritma devre seviyesine henüz uyarlanmış değildir. Bu çalışma,“nöron azaltma (neuron_reduce)”algoritmasını çeşitli hipokampal morfolojilere uygulayarak genişletip, algoritmanın performansını hem tek hücreli hem de ağ düzeyinde simülasyonlarda göstermektedir. Doğrulamalar, somatik akım enjeksiyonu, Schaffer Kollaterallerini de içeren çeşitli minyatür post sinaptik aktivasyonları, ve harici nöronal innervasyon girişleri de dahil olmak üzere çeşitli deneyler ile test edilmiştir. Bu deneylerde ağların toplam nöron aktivasyon oranları, devrelerin atım arası aralıkları, raster dağılımları ve devre boyunca ortalama ateşleme oranları incelenmiştir. Bu yöntemlerle, başarılı ve başarısızlıkla yinelenen davranışlar incelenip, algoritmanın düşük seviyede atım senkronizasyonu gösterdiği nöron tipleri için de çeşitli optimizasyon teknikleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Biophysically realistic neuron models provide emergent neural and circuit behaviors due to their data-driven approach and high sensitivity in representing the ionic currents. These models comprise multiple compartments for representing dendrites, which allows getting high accuracy during dendrosomatic and somatodendritic signals. An average pyramidal cell model having around 170 compartments and 1000 synapses makes up a significant cost in computational time and memory load. When a high number of cells are considered, an ordinary computer becomes unable to simulate such circuits. With the recent developments in neuron simplification algorithms, the voltage deflection timings at the soma can be captured by preserving the transfer impedance of excitatory \& inhibitory synapses to soma. It has been shown that the simplified cortical neuron models can get a high spike-synchrony with up to 250x faster simulation time. Despite its performance at single cell level, the application of neuron reduce algorithm to circuit level analysis has not been shown yet. This work extends the previous work by applying it to various hippocampal morphologies and shows its performance in single cell and network level simulations. The validations include total neuron activation rates by morphology, inter-spike intervals of the circuits, raster plots and average firing rates throughout the circuit in experiments including somatic current injection, miniature post synaptic potentials, external innervation from Schaffer Collaterals and LFP simulations. We show the successfully replicated emergent behaviors and the limitations of the simplification algorithm on neurons firing in broad frequency regimes and further present optimization techniques for sub-optimal neurons.