EDİ elektronic data interchange
EDİ elektronik veri alışverişi
  1. Tez No: 75163
  2. Yazar: AYSUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
EDI - Elektronik Veri Akşverişi (Özet) EDI (Electronic Data Interchange); Elektronik Veri Alışverişi olarak adlandırılan kavram kısaca; ticarette yaygın olarak kullanılan belgelerin bir bilgisayar sisteminden diğer bir bilgisayar sistemine, standart bir formatta aktarılması biçiminde tanımlanabilir. Ticari ilişkide bulunan organizasyonlar, satınalma siparişi ve fatura gibi belgeleri standart bir formata çevirerek elektronik ortamdan birbirlerine gönderebilirler. İletişim teknolojisi geliştikçe ve ticaretin sınırlan genişledikçe ticari belgeler için standartların tanımlanması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu standartlar ticari dokümanların içeriğini ve formatını belirlerler. Bugün, EDI mesaj ları bu amaç için oluşturulan komiteler tarafından yayınlanan standartlara dayanarak hazırlanmaktadır. I - Tarihçe İlk olarak 1968 'de Amerika'da Transport Data Coordinating Committee (TDCC) tarafından taşımacılık sektörü için EDI standartları tanımlanmıştır. 1975 'de TDCC kara, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığı için ilk standartları yayınlamıştır. TDCC'nin başarısı üzerine, diğer endüstri kollan da kendi EDI standartlarını oluşturmak üzere çalışmalara başlamışlardır. 1979 'da Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI), Accredited Standards Committee'yi oluşturmuş ve bu komitenin ürünü olan ANSDC12, TDCC tarafından yayınlanan standartların yerini almıştır. ABD'de ANSDC12 standartları gelişmeye devam ederken, İngiltere' de British Simplification of Trade Procedures Board (SITPRO), uluslararası ticarette kullanılmak üzere kendi standartlarını oluşturmaya başlamıştır. Bu çalışmalar daha sonra United Nations Economic Commission for Europe (UN/ECE) tarafından genişletilmiş ve Global Trade Data Interchange (UN/GTDI) standartları oluşturulmuştur. Bu standart UN/EDIFACT standartlarının da başlangıcı olmuştur. 1985'de ABD'de standartlar arası yazım kuralı farklılıklarını belirlemek ve mesaj yapılarını karşılaştırmak üzere United Nations Joint EDI (UN/JEDI) koordinasyon komitesi kurulmuş ve Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport (EDIFACT) standardı oluşturulmuştur. Bu standart kısa sürede tüm belge türlerini kapsayan dünya çapında bir standart olmuş ve 1987' de ISO 9735 normu altında ISO tarafından kabul edilmiştir. 1988'de Birleşmiş Milletler, EDIFACT standartlarını geliştirmek üzere Asya /Pasifik, Avustralya/Yeni Zelanda, Batı Avrupa, Doğu Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinden oluşmak üzere bölgesel EDIFACT komiteleri kurmuştur. Bugün dünyada yaygın olarak kullanılan üç EDI standardı mevcuttur. Bunlar : ANSI X12, EDIFACT ve UN/GTDF dır.
Özet (Çeviri)
EDI - Electronic Data Interchange (Summary) EDI : Electronic Data Interchange is the computer-to-computer exchange of structured business data in a standard format between organizations. EDI transactions represent paperless business information exchanges that are independent of either partner's unique business processes, computer software, or hardware. This approach provides flexibility and does not impose the requirement of common hardware, software, business processes, or terminology upon diverse participants, only common data usage and transmission formats. The aim of this thesis is to give a detailed definition of EDI process, the syntax and usage of EDIFACT Standard, and design an application software to perform two-sided EDI transactions for a company. Implementing EDI should not be a goal in itself, but part of a larger effort to improve business practices. Even if EDI is used to simply replace paper while leaving the existing processes in place, it will bring great advantages of faster processing of actions; by reducing data entry, availability of timely and accurate data for decision makers, lower personnel requirements and a responsive environment that supports innovations, such as direct vendor delivery, flexible manufacturing, rapid distribution, and central pay. The software designed and implemented in this thesis, is named as EDIFACT Composer. Its main functions are; mapping the in-house data with EDIFACT Standard, for the sending process; translating the data into an EDIFACT fomatted file by using the EDIFACT syntax rules, and for the receiving process receiving the EDIFACT formatted file and translating it into in-house system according to the mapping information. Cryptography, dial-up communication and communication via Internet e- mail are also included as modules in the program. Besides its functionality of performing EDI transactions, it is a technical guide for understanding the EDIFACT format. It is fully parametric and designed in a table-driven manner. Trade is international and a degree of standardisation in trade documents and procedures has been around for centuries. The paper documents like purchase orders, invoices, cheques and manifests etc. are to a degree standardised as to their content. But any computer system requires the precise definition of all aspects of a system, including any information being processed. Therefore, in order to trade electronically, rather than use paper-based documents, standards for information structures and document exchange and control mechanisms are needed. EDI standardisation of trading documents is becoming a necessity as the borders of commerce widens and communication becomes easier. This study wil help people who want to understand EDI technically and use EDI in business world. IX