Conceptual model for sustainable development: an explorative study on social entrepreneurship in turkey
Sürdürülebilir kalkınma için kavramsal model: türkiye'de sosyal girişimcilik üzerine açıklayıcı bir araştırma
  1. Tez No: 665477
  2. Yazar: PERİHAN TUĞÇE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Sistemlerin sürdürülebilirliğinin bozulduğu siyasi bir ekonomik sistem olarak kapitalizmin toplumlar üzerinde negatif dışsallıklarının olduğu görülmektedir. Kapitalizmin bir sistem olarak ürettiği ekonomik, sosyal ve çevresel sorunların çözümü için ise kapitalist sistemde bir paradigma kaymasına ihtiyaç vardır. Başka bir deyişle, kapitalizmi yeniden tanımlamalı ve sosyal girişimciliğin sürdürülebilir kalkınma için önemli bir araç olarak görülebileceği savını destekleyen modeller üzerine çalışılmalıdır. Bu çalışma, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde sosyal girişimciliğin analiz edilmesi ile ilgili önceliklidir. Kavramsal araştırmasını uygulayıcılar, girişimciler ve uzmanlardan oluşan bir alan deneyimi ile birleştiren çalışma, teori ve pratiği birlikte ele alır. Eldeki araştırma, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile sosyal girişimcilik arasındaki ilişkiyi keşfedecektir. Buna göre, sosyal girişimcilik ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri literatürdeki ilgili teorilerle bağlamsal olarak analiz edilecektir. Buna göre, sosyal girişimcilik ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri literatürdeki ilgili teorilerle bağlamsal olarak analiz edilecektir. Bu kavramsallaştırma üzerine, her iki alan da Türkiye'nin bağlamında incelenecektir. Bu kavramların sahadan elde edilen bilgiler aracılığıyla birlikte değerlendirilmesiyle, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde sosyal girişimciliğe dayanan kavramsal bir kalkınma modeli önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a political economic system, capitalism has long been infusing negative externalities on societies, where sustainability of the systems is deconstructed. To be able to handle these externalities and their tension on societies we do need a paradigm shift in capitalist system. In other words, we need to redefine capitalism and broaden its scope in which social entrepreneurship can be seen as an important instrument for sustainable development. In that sense, bottom-up strategies that mobilize people's self-help potential (through social entrepreneurship) and systemic approach that enables to guide us what really works for complex problems are regarded as crucial for sustainable development. This study is primariy about analyzing social entrepreneurship within the framework of sustainable development goals. Combining its conceptual exploration with a field experience of practioners, entrepreneurs and experts, the study holds theory and practice together. The research at hand will explore the relationship between sustainable development goals and social entrepreneurship. Accordingly, social entrepreneurship and sustainable development goals will be contextually analyzed with relevant theories in the literature. Upon this conceptualization, both fields will be explored in Turkey's context. Combinig these conceptualizations through the information gathered from ground the study suggests a road map for Turkey's development that is based on social entrepreneurship with the framework of sustainable development goals.