İş tatmininin örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Bankacılık sektöründe bilgi teknolojileri bölümünde çalışanlar üzerine bir araştırma
The effect of job satisfaction on organizational commitment: A study on employees in the information technologies department of the banking sector
  1. Tez No: 665476
  2. Yazar: SERKAN ÖNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET BURÇAK VATANSEVER DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde çalışanlar işletmelerin en değerli kaynağı olarak insan kaynağının elde tutulması, geliştirilmesi ve etkin olabilmesi için iş tatminlerinin arttırılması ve kurumlarına olan bağlılıklarının güçlendirilmesi gerekmektedir. İşletmelerin amaçlarına ulaşması ve verimlilik sağlayabilmesi çalışanların başarısına bağlıdır. Bu nedenle çalışanların hem işlerine hem de çalıştıkları kuruma karşı geliştirdikleri tutumlar çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı çalışanların iş tatminlerinin örgütsel bağlılıklarına olan etkisini araştırılmasıdır. Araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren özel bir bankanın bilgi teknolojileri bölümünde çalışanlara yönelik olarak yapılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Minnesota İş Tatmin Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi ise 436 çalışandır. Araştırma verileri SPSS 19 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara göre, Bankacılık sektöründe bilgi teknolojileri bölümünde çalışanların içsel tatmin, dışsal tatmin ve iş tatmin düzeyi“memnunum”düzeyinde belirlenmiştir. Banka çalışanlarının duygusal bağlılıklarının yüksek ve“katılıyorum”düzeyinde, devam bağlılıklarının düşük ve“katılmıyorum”düzeyinde ve örgütsel bağlılıklarının ise orta“kararsızım”düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Banka çalışanlarının, içsel tatmini ile dışsal tatmini ve duygusal bağlıkları arasında aynı yönlü orta düzeyde, devam bağlılığı arasında ters yönlü ve düşük düzeyde bir ilişki, dışsal tatmini ile duygusal bağlıkları arasında aynı yönlü orta düzeyde ve devam bağlılıkları arasında ters yönlü ve düşük düzeyde bir ilişki belirlenmiştir. Banka çalışanlarının duygusal bağlılıklarını, ilk sırada içsel tatmin ikinci sırada dışsal tatmin olmak üzere %38,0 düzeyinde açıklandığı ve devam bağlılıklarını ise tek başına dışsal tatminlerinin %3,0 düzeyinde ters yönlü açıklandığını göstermektedir. Bankacıların içsel tatminlerinin model katkısı olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada lisansüstü mezunu banka çalışanlarının içsel tatmin düzeyinin lisans eğitimi mezunlarından yüksek olduğu ve 11-15 yıl arası çalışma yılı olan banka çalışmalarının içsel tatmin düzeyinin 1-5 yıl arası çalışma yılı olanlardan yüksek olduğu içsel ve dışsal tatmin düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, iş pozisyonu ve kurumda çalışma yılı değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Araştırmada 41 yaş ve üzeri bankacılık çalışanlarının devam bağlılığı düzeyinin 22- 30 yaş ve 31-40 yaş arası çalışanlardan, 16 yıl daha fazla çalışan banka çalışanlarının devam bağlılığı düzeyinin 1-5 yıl ve 6-10 yıl arası çalışma yılı olan çalışanlardan ve 16 yıl daha fazla kurumda çalışanların devam bağlılığı düzeyinin ise 1-5 yıl arası çalışanlardan yüksek olduğu belirlenmiştir. Banka çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, iş pozisyonu, değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Araştırmanın sonunda ise elde edilen bulgulara uygun olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, employees need to increase their job satisfaction and strengthen their loyalty to their institutions in order to retain, develop and be effective as the most valuable resource of enterprises. The achievement of the goals and efficiency of the enterprises depends on the success of the employees. For this reason, the attitudes of the employees towards both their job and the organization they work for are very important. The aim of this study is to investigate the effect of employees' job satisfaction on their organizational commitment. Research in the information technology department of a private bank operating in Turkey were made for workers. Relational scanning method was used in the research. Minnesota Job Satisfaction Scale and Organizational Commitment Scale were used in the study. The sample of the study is 436 employees. The research data were analyzed with SPSS 19 package program. According to the results of the research, the internal satisfaction, external satisfaction and job satisfaction level of the employees in the information technology department in the banking sector were determined at the level of“satisfied”. It has been determined that the emotional commitment of the bank employees is at a high and“I agree”level, their attendance commitment is at a low and“disagree”level, and their organizational commitment is at a moderate“indecisive”level. It was determined that the internal and external satisfaction and emotional loyalties of the bank employees were in the same direction, there was a negative and low level relationship between the continuity commitment, the same direction between the external satisfaction and their emotional attachment, and a negative and low level relationship between the external satisfaction and their emotional attachment. . It shows that the emotional commitment of the bank employees is explained at the level of 38.0%, with internal satisfaction in the first place, external satisfaction in the second place, and their continuity commitment alone, with external satisfaction at 3.0%. It has been determined that the internal satisfaction of the bankers does not contribute to the model. In the study, the internal and external satisfaction levels of bank employees with a 11-15 working year are higher than those of 1-5 years of working years. It was determined that there was no significant difference according to the position and the working year variable. In the study, the attendance commitment level of banking employees aged 41 and over was compared to those between the age of 22-30 and those aged 31-40, the level of attendance commitment of the bank employees working 16 years more than the employees with 1-5 years and 6-10 years of work, and 16 years more. It was determined that the level of attendance commitment of employees working in more institutions is higher than that of those working between 1-5 years. It has been determined that the organizational commitment levels of the bank employees do not differ significantly according to gender, marital status, educational status, job position. At the end of the study, recommendations were developed in accordance with the findings obtained.