Yataklı arındırma merkezlerinde görev yapan sağlık personelinin kadın bağımlılara yönelik tutumu
The attitude of the health personnel working in treatment centers towards women addicts
  1. Tez No: 665481
  2. Yazar: GAMZE SAÇAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sosyal Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Madde kullanımı ve bağımlılığı sorunu ülkemizde ve dünyada yenilerde yaşanan bir sorun değildir hatta bu sorunun insanlık tarihi kadar eski olduğunu söylenebilir. Kişi, bir nedenle madde kullanmaya yönelmiştir. Kadınların madde kullanımı başlamaları, madde kullanımını sürdürmeleri ve tedaviye başvurmaları farklılık gösterdikleri iyi bilinmektedir. Örneğin kadınların partnerlerinin madde kullanması durumunda ilk kez uyuşturucu denemeleri daha olasıdır. Ancak bunun aksine, erkekler daha çok akran çevresinde madde kullanımının varlığında uyuşturucuyu denedikleri bilinmektedir. Kadınlar genellikle erkeklere göre daha erken daha sık madde kullanmaya başlarlar. Madde kullanımını sürdürmek için farklı nedenler belirtirler. Erkeklere göre daha erken tedaviye başvurular. Kadınlar da ayrıca komorbid psikiyatrik bozuklukların (örn. depresyon ve anksiyete) prevalansı erkeklerden daha yüksek olma eğilimindedir. Mesleklere göre stigma değerlendirmesi yapıldığında, hemşirelerin en yüksek olumsuz tutum puanına; sosyal çalışmacıların en yüksek olumlu tutum puanına; psikologların ise en düşük olumsuz tutum puanına sahip oldukları görülmüştür. Bununla ilgili, araştırmanın dikkat çekici bir sonucu, psikologların %82,8'inin hizmet içi eğitim almış olması ve %69'unun ise bağımlılık alanında kendi isteği ile eğitim almış ve/veya araştırma yürütmüş olmasıdır. Elde edilen sonuçlara göre, bağımlılıkla mücadelenin temel taşı olan sağlık çalışanları eğitimler ve motive edici uygulamalar ile desteklenmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Özellikle bağımlılık merkezinde çalışma süresi arttıkça, bağımlı hastalara karşı olumsuz tutuma sahip olmanın da artması bu gerekliliği güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that women are more stigmatized in substance use than men. Because women protect moral values in society, represent the traditional family structure, and most importantly, raise future generations. In addition, the general belief in the society causes women to be stigmatized more because of their perception of innocence. The internalization of the stigma causes guilt, shame, fear and hopelessness. Although there is no study on the attitudes of health workers towards dependent women, it is assumed that health workers, who are a part of the society, behave like general public perception towards women during treatment delivery, creating a woman-specific treatment model, prioritizing the physical, mental and social well-being of women in service delivery It is thought to increase. Therefore, the aim of this study was to determine the attitudes of health personnel working in inpatient treatment centers towards drug addicts.