Erkek toplumsal cinsiyet rolü çatışması, psikolojik yardım aramada kendini damgalama, erkekliğe yönelik algılanan tehdit
Male gender role conflict, seeking psycholgical help, perception of threat of masculinity
- Tez No: 665480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HASKAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de öğrenim gören erkek üniversite öğrencilerinin yaşadıkları toplumsal cinsiyet rolü çatışmasını ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirmeyi ve yaşadıkları toplumsal cinsiyet rolü çatışmasını çeşitli sosyodemografik değişkenlerin yanı sıra Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama ve Erkekliğe Yönelik Algıladıkları Tehdit düzeyleri ile incelemeyi amaçlamaktadır. Ölçek geliştirme grubu ile birlikte toplam araştırma grubunu, Türkiye'de öğrenim gören 1129 erkek üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların sosyodemografik bilgileri için araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, geliştirilen“Erkek Toplumsal Cinsiyet Rolü Çatışması Ölçeği”,“Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama Ölçeği”ve“Erkekliğe Yönelik Algılanan Tehdit Ölçeği”kullanılmıştır. Bu ölçeklerden elde edilen verilerin analizi için SPSS 25 ve AMOS 23 paket programları kullanılmıştır. İlk olarak geliştirilen ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Ardından erkek toplumsal cinsiyet rolü çatışmasının yaşa, okuduğu sınıfa, psikolojik yardım alma durumuna ve kardeş sayısına göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Bunun yanında erkek toplumsal cinsiyet rolü çatışmasının, psikolojik yardım aramada kendini damgalama ve erkekliğe yönelik algılanan tehdit ile ilişkisini belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon testi uygulanmıştır. Ayrıca ölçeklerin toplam puanları arasındaki yordama düzeyini belirlemek amacıyla Basit ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Çalışmaların sonunda geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen bilgiler ilgili literatür bağlamında tartışılıp yorumlanmış ve gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research gender role of male university students studying in Turkey aims to develop a scale for measuring the conflict. Gender role conflict along with various socio-demographic variables, Self Stigma in Seeking Psychological Help and Perceived Threat to Masculinity scales were also used. When the scale of the development group be included in the research group constitutes male college students studying in Turkey in 1129. In the study,“Personal Information Form”created by the researcher for the sociodemographic information of the participants,“Male Gender Role Conflict Scale”,“Self Stigma in Seeking Psychological Help Scale”and“Perceived Threat to Masculinity Scale”were used. SPSS 25 and AMOS 23 package programs were used for the analysis of the data obtained from these scales. First, validity and reliability studies of the developed scale were conducted. Then, a one-way analysis of variance was applied to determine whether the male gender role conflict showed a significant difference according to age, the class they studied, the status of getting psychological help and the number of siblings. In addition, Pearson Correlation test was used to determine the relationship between male gender role conflict and self-stigmatization in seeking psychological help and perceived threat to masculinity. In addition, Simple and Multiple Linear Regression analysis was performed to determine the predictive level among the total scores of the scales. At the end of the studies, it was found that a valid and reliable measurement tool was developed. The information obtained at the end of the study was discussed and interpreted in the context of the relevant literature and necessary suggestions were presented.