Türkiye'deki Libya okullarındaki çocukların ağız ve diş sağlığı
Oral health of children at the Libyan schools in Turkey
  1. Tez No: 665483
  2. Yazar: WAFA FARHAT HASSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Libya'daki okullara devam eden çocukların ağız sağlığı durumlarını, ağız hijyeni alışkanlıklarını ve bazı beslenme alışkanlıklarını tanımlamak için yapılmıştır. Çalışma 6 ila 12 yaşları arasındaki 437 çocuğu dahil olduğu bir örneklem ile yapılmıştır. Diş hekimini ziyaret eden en yüksek çocuk yüzdesi 11 yaşında %41,2 olarak bulunmuştur. Dişlerini fırçalamayan çocukların oranı en yüksek 10 ve 12 yaşındakilerde bulunmuştur ve sırasıyla %15,3 ve %15,7 olarak kaydedilmiştir. Diş fırçası ve macunu kullananların oranı her yaş grubunda %84-90 arasında değişmiştir. Erkek ve kız çocuklarında çürük görülme sıklığı 11 yaş grubunda %84,6-85,0 arasında, 12 yaşındaki kız çocuklarında ise daha yüksek olarak bulunmuştur. 11 yaşındakiler arasında eksik diş oranı %61,5 olarak görülmüştür. Dolgu diş oranı 11 yaş erkek grubunda %61,5 gibi daha yüksek oranda belirlenmiştir. 12 yaş grubunda ise %60 oranında eksik diş, %44 oranında dolgulu diş tespit edilmiştir. Ortalama şeker tüketimi ise %73,8 gibi yüksek bir oranda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to describe the oral health status, oral hygiene habits, and a number of dietary habits of children attending Libyan schools in Turkey. The study involved 437 children aged between 6 and 12 years. The highest percentage of children visiting a dentist was found to be 41.2% for 11-years-old. The highest percentage of those not brushing their teeth was 15.3% and 15.7% for those aged 10 and 12 years, respectively. The percentage of those using a toothbrush and toothpaste was high in every age group (84-90%). The occurrences of caries in males and females were higher at between 84.6% and 85.0% in the 11-years-old group and higher among 12-years-old females. Missing teeth among 11-years-old occurred at a higher rate (61.5%). Filled teeth also occurred at a higher rate of 61.5% in the 11-years-old male group. For the 12-years-old group, missing teeth occurred at a rate of 60% and filled teeth at a rate of 44%. The average sugar consumption was also high at 73.8%.