A channel-leakage monitor for silicon wafer scribe testing without mechanical access
Silisyum pul üzerinde mekanik erişimsiz çizik testi yapabilen bir kanal kaçağı monitörü
- Tez No: 665486
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇİLİNGİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, MOSFET kanal kaçak akımını çizik testi kapsamında ölçecek özgün bir sensör topolojisi geliştirilmiştir. Bu sensör, enerjisini iç mekan aydınlanmasından alan bir kablosuz çakar platformu ile tümleştirilmesi sayesinde, mekanik erişimin öteleme, hizalama ve temas gereksinmelerinin tümünü ortadan kaldırmıştır. Sensör üç katlı bir halka osilatörü olarak düzenlenmiştir. Her katta, test altındaki MOSFET'e ait m segmentten oluşan bir yük ve bir segmentten oluşan bir sürücü vardır. Frekansı, halka osilatörü kullanan mevcut kaçak sensörlerinin aksine, test edilenin dışında herhangi bir MOSFET'e ait kanal kaçağına bağlı değildir. Bu nedenle halka osilatörlü kanal kaçağı sensör sınıfındaki mevcut topolojilerden daha güvenilir bir ölçme sonucu alınması sağlanmıştır. Tez kapsamında geliştirilen kaçak sensörünün çizik testindeki alışılagelmiş mekanik erişime alternatif oluşunun kaynağında nanowatt düzeyinde güçle çalışabilme yeteneği yer alır. Bu düzeyde bir gücü doğrudan doğruya ortam aydınlanmasından fotovoltaik dönüşümle sağlamak mümkündür. Bu amaçla, sensörü fotovoltaik besleme ve iki yönlü iletişim sağlayan bir platformla bir araya getiren bir monitör tasarlanmıştır. Görünür ışık iletişimine dayanan veri iletimi sayesinde kullanıcıya PMOS veya NMOS sensör seçme olanağı sağlanırken, monitörden veri iletimi ise çok geniş bantlı bir darbeli radyo ile gerçekleştirilmiştir. Radyonun yayınladığı darbe serisi paketlerinde taşıyıcı 3.3 GHz merkez frekansına sahipken, tekrarlama frekansı sensör frekansı ile belirlenmektedir. Çok daha düşük olan paket tekrarlama frekansı da yeterli fotovoltaik enerjinin biriktirilme periyodu ile belirlenmektedir. Test monitörünün yayınladığı darbe frekansının monitörden yaklaşık 1 cm yukarıda, küçük bir halka antenle ve kritik bir hizalama gerektirmeden algılanabilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel sensor topology has been developed for measuring the channel leakage current of a MOSFET in scribe test. Being integrated with a wireless beacon platform powered by indoor illumination, it eliminates all aspects of mechanical access including stepping, micro-metric alignment and contact. The sensor has been developed in the form of a three-stage ring oscillator, where each stage has been built with a MOSFET device-under-test whose m segments function as the load and one segment functions as the driver. Unlike the existing ring-oscillator type leakage sensors, its frequency is not corrupted by the highly uncertain channel leakage current of any MOSFET of complementary conductance. It therefore provides the most reliable measurement among the ring-oscillator class of leakage sensors. What enables the proposed leakage sensor to eliminate the conventional mechanical access in scribe test is its nanowatt-level power consumption, which can be supplied directly by photovoltaic conversion from environmental illumination. To this end, a test monitor that integrates the sensor with a platform of photovoltaic supply and two-way communication link has been designed. Downlink has been realized with visible light communication, which enables the user to select either PMOS or the NMOS version of the sensor. Uplink has been realized with a beacon of an ultra-wide-band impulse radio. It transmits bursts of a pulse train, whose repetition rate is equal to sensor frequency. The much slower repetition frequency of the bursts is determined by the acquisition time of adequate photovoltaic energy. A small loop antenna placed approximately 1 cm above the test monitor without any critical alignment is capable of detecting the transmitted pulses.