Tip 2 diabetik hastalarda serum lipoprotein (a) düzeylerinin diabetin kronik komplikasyonları ile ilişkisi
The Interrelation between serum lipoprotein (a) levels and chronic complications of diabetes mellitus in patients with NIDDM
- Tez No: 71035
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
7. ÖZET Koroner arter hastalığı için majör ve bağımsız bir risk faktörü olan Lp(a)'mn serum düzeyleri diabetik hastalarda diabetik olmayanlai'a göre daha yüksek saptanmıştır. Lp(a) serum düzeyi, vasküler hastalık gelişimi için bağımsız bir risk faktörü olduğu için diabetik hastalarda serum Lp(a) seviyesi ile diabetin kronik komplikasyonlan arasındaki ilişkiyi araştırdık. Çalışmaya 39 kadın, 32 erkek toplam 71 tip II diabetik hasta ile 11 kadın, 9 erkek toplam 20 kişilik sağlıklı kontrol grubu alındı. Grupların serum Lp(a) düzeyleri ölçüldü. Elde edilen seram Lp(a) düzeyleri ile metabolik kontrol durumu, yaş, cinsiyet, diabet süresi, diabet tedavisi, vücut kitle. indeksi, lipidemi, mikroalbüminüri, klinik proteinüri, retinopati, otonom nöropati. motor ve duysal nöropati, KAH, hipertansiyon arasındaki ilişki araştırıldı. Ayrıca hastaların serum Lp(a) değerleri 20 kişilik sağlıklı kontrol grubundan elde edilen değerlerle karşılaştırıldı. Diabetiklerde seram Lp(a) düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak artmış bulundu (p < 0.05). Klinik proteinüri ve retinopatisi olan diabetiklerde daha yüksek serum Lp(a) seviyesi lesbit edildi (p < 0.05). Yaş, cins, vücut kitle indeksi, diabet süresi, diabet tedavisi, lipidemi, metabolik kontrol, mikroalbüminüri, otonom nöropati. motor ve duysal nöropati, KAH, hipertansiyon ile serum Lp(a) düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p > 0.05). Bu çalışma sonucu tip II diabetiklerde özellikle retinopati ve nel'ropati oluşumunda artmış Lp(a) seviyesinin de patogenezde ya da kliniği belirlemede etkisi olabileceği kanısındayız. 43
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE INTERRELATION BETWEEN SERUM LIPOPROTEIN(a) LEVELS AND CHRONIC COMPLICATIONS OF DI-VBE lEN MELLITUS IN PATIENTS WITH NTDDm It was shown in the previous studies that serum it>\'el.>, of Lp(a), which is an independent and major risk factor for coronary artery disei'St' n, in the comparison with control group serum Lp(a) levels were found to I"' statistically significantly higher (p < 0.05) in patients with diabetes mellitus. As a result of this study we concluded that incroiiscil serum levels of Lp(a) may have some role in the pathogenesis and in the ptvdii u*>n of clinical progress of retinopathy and nephropathy in patients with NIDDM 44