Tip 2 diabetiklerde apolipoprotein E genetik polimorfizmi ve lipid profili ile ilişkisi
Apolipoprotein E genetic polymorphism and lipid profile in type 2 diabetics
  1. Tez No: 44823
  2. Yazar: NEDRET HIZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN ALTON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
-55- 6.ÖZET Diabetes Mellitus genellikle plazma lipoporteinlerindeki değişikliklerle birlikte bulunur.Diabetin en sık rastlanan formu Tip II de denen İnsülinden bağımsız diabettir (NIDDM). NIDDM da en çok rastlanan lipoprotein değişiklikleri ise, total trigliserit veya VLDL trigliserit konsantrasyonlanndaki artışa bağlı olarak görülen VLDL deki yüksekliktir. s2, s3, s4 olarak gösrerilen Apolipoprotein E alelleri, tek bir genetik lokusta yer almıştır ve E2, E3, E4 denen 3 ana apolipoprotein E isoproteirderinin ifadesi ile belirlenen altı Apolipoprotein E genotipiermi (E 2/2, E 2/3, E 3/3, E 2/4, E 3/4, E 4/4) oluşturur. Apolipoprotein E, VLDL nin ana yapıtaşlanndan birisidir ve lipoprotein metabolizmasında hepatik şilomikron (apo E) receptörlerine ve low- density lipoprotein (LDL), (apo B, E) receptörine bağlanarak önemli bir rol oynarlar. Lipid anormallikleri Apolipoproetin E isoformlannın anormal lipoprotein - reseptör bağlanma aktivitesi ile açıklanmaktadır. însüline bağımlı veya insülinden bağımsız diabetteki lipoprotein metabolizmasında birçok değişiklikler vardır. Ancak bu değişikliklerin mekanizmasının anlaşılmasında oldukça boşluklar vardır. Bu çalışmada NIDDM lu hastalarda Apolipoprotein E genotiperinin alel frekansı ve ve lipid profili ile ilişkisi incelendi. NIDDM lu hastalarda Apolipoprotein E nin normal bir dağılımını bulurken Lipid profilleri ( Trigliserit, Kolesterol) ile Apolipoprotein E alelleri arasında bir korelasyon bulduk.
Özet (Çeviri)
-56- 7. SUMMARY Diabetes Mellitus is almost always associated with changes in plasma Lipoproteins. The most common form of human Diabetes is non-insulin dependent diabetes (NIDDM). This is also referred to as type H The most comman alteration of lipoproteins in NIDDM is an elevation in VLDL, as reflected by either increased total triglyceride or VLDL triglyceride concentrations. Apolipoprotein E alleles, which are designated s2, s3, e4 and are located at a single genetic locus code for the three major apolipoprotein E isoproteins E2, E3, E4 respectively and determine six Apolipoprotein E genotypes E 2/2, E 2/3, E 3/3, E 2/4, E 3/4, E 4/4. Apolipoprotein E is one of the main constituents of very-low density lipoprotein (VLDL) and plays an important role in lipoprotein metabolism through its ability to bind to the hepatic chylomicron (apo E) receptor and to the low-density lipoprotein (LDL), (apo B, E) receptor. These lipid abnormalities may be explained by an abnormal lipoprotein receptor-binding activity of the apolipoprotein E isoforms. There are multiple changes in lipoprotein metabolism in both insulin- dependent and non-insulin dependent Diabetes. However there are many gaps in our understanding of the mechanism of these changes. The Apolipoprotein E genotype and allele frequencies were examined in type II diabetic patients. We found a normal distribution of Apolipoprotein E in NIDDM. However a corelation of Apolipoprotein E alleles with lipid profile (Trigliseride and Kolesterol).