Bir su ürünleri işleme tesisindeki risklerin iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
Occupational safety assessment of the risks in a seafood processing plant
- Tez No: 665503
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Su ürünleri sektörü günümüzde hala gelişmekte olup, ülkemizde son derece önemli bir alana sahiptir. Bu gelişme süresi içerisinde de artan üretim ile beraber birtakım sorunlarda beraberinde getirmektedir. Su ürünleri sektörü avcılık, yetiştiricilik ve işlemeyle beraber istihdamı yoğun bir sektördür. Emeğin ve çalışan sayısının fazlalığı tehlikeleri ve kaza oluşumu riskini arttırmaktadır. Çalışanların iş yerlerindeki tehlikelerden, sağlığı tehdit edebilecek koşullardan korunması ve daha güvenli bir iş yeri oramı sağlanabilmesi adına iş güvenliği kapsamında planlı çalışmalar yapılması son derece mühimdir. Bu çalışmada İzmir'de bir su ürünleri işleme tesisinde risk analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sırasında çalışanların faaliyet gösterdiği çalışma alanları incelenmiş; Fine Kinney ve Owas risk değerlendirme yöntemleri kullanılarak risk değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Fine Kinney risk analizi sonucunda 50 adet risk tespit edilmiştir. Kabul edilemez risk sayısı 2, orta risk sayısı 10, kabul edilebilir risk sayısı 23 ve önemsiz risk sayısı 15 olarak bildirilmiştir. Kabul edilemez ve önemli risk grubu değerlerinin fiziksel riskler kategorisinde yüksek olduğu belirlenmiştir. Owas risk analizi sonucunda üç adet durum kategori 2, bir adet durum kategori 1 ve bir adet durum kategori 2 olarak bildirilmiştir. Acil eylem gerektiren kategori 4 bu çalışmada tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The seafood sector is still developing today and has an extremely important area in our country. This development period brings along some problems with increasing production. The aquaculture sector is a sector with intensive employment, along with catching, farming and processing. The excess of labor and the number of employees increases the dangers and the risk of accidents It is extremely important to carry out planned studies within the scope of occupational safety in order to protect the employees from the dangers and the conditions that may threaten the health and to provide a safer workplace. In this study, a risk analysis was carried out in a fisheries processing facility in Izmir. During the analysis, the fields of activity of the employees were examined; Risk assessment was performed using Fine Kinney and Owas risk assessment methods. As a result of the risk analysis, 50 risks were identified. The number of unacceptable risks is 2, the number of medium risks is 10, the number of acceptable risks is 23, and the number of insignificant risks is 15. Unacceptable and significant risk group values were determined to be high in the physical risks category. As a result of Owas risk analysis, three conditions were reported as category 2, one situation category 1 and one situation category 2. Category 4 requiring immediate action was not identified in this study.