Framing the securitization of migration in france after the 2015 Terrorist Attacks: An analysis of French newspapers
Fransa'da 2015 Terör Saldırılarının ardından göçün güvenlikleştirilmesi: Fransız gazetelerinin analizi
- Tez No: 665513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Güvenlikleştirme teorisi özellikle Soğuk Savaş döneminin ardından dünya siyasetinde güç dengelerinin değişmesi ile birlikte Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler disiplininde odak noktası haline gelmiş ve çok sayıda araştırmaya konu olmuştur. Realist güvenlik teorisyenleri 1950'lerden itibaren özellikle askeri ve ulusal güvenlik konuları üzerine eğilmiş olsalar da 1990'lardan itibaren Soğuk Savaş'ın bitmesi ile birlikte kritik okulun teorisyenleri güvenlik konusunun daha derin ve geniş bir perspektifte incelenmesi gerektiğini savunmuşlardır. Bununla birlikte söz edime dayanan güvenlikleştirme unsurları özellikle“Göçün güvenlikleştirilmesi”ya da yaygın söylemiyle göç kavramı akademik alanda ve medyada askeri ve ulusal güvenlik gibi realist güvenlik unsurlarından daha fazla öneme sahip olmaya başlamıştır. Bu tez çalışmasında, 2015 yılında Fransa'da gerçekleşen terör saldırılarından sonra Fransız gazetelerinde yer alan göçmen, göçmen politikaları ve terörizmle bağlantılı olarak yayımlanan makaleler incelenecektir. Bununla birlikte yayımlanan makaleler Kopenhag Okulunun güvenlikleştirme teorisi ve söz edimi çerçevesinde tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Securitization is a subject which have gained momentum in Political Sciences and International Relations discipline recently as a result of the transformation in global politics and power balances after the Cold War. While realist security issues focused on solely military security or national security issues since the 1950's, critical school theorists have taken the issue to another realm: They suggested that the security issues must be broaden and widen and shouldn't be limited only by“tangible threats”. So, after 1990's by the end of Cold War era, speech act-based securitization debates such as“securitization of migration”or in common use migration have been started to be reviewed above all other security subjects in the world academic and media. This thesis will analyze the relations between migrants, migrant policies and terrorism discourses within the frame of securitization studies based on the articles which are published in mass circulated French newspapers after the terrorist attacks of January and November,2015 in France. Therefore, the opinions and articles will be discussed both quantitative and qualitative content analysis ground reference to the securitization theory of Copenhagen School speech act framework.