Yoğun bakımda ölen hastalar için sosyal güvenlik kurumu tarafından yapılan geri ödemelerin incelenmesi
Evaluation of reimbursements made by the social security institution for patients who died in intensive care
  1. Tez No: 665535
  2. Yazar: İSMAİL FURKAN ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara'da bulunan 2. basamak bir devlet hastanesinin, 3. seviye yoğun bakım ünitesinde (YBÜ'de) tedavi görürken ölen hastalar için yapılan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödemeleri (SGKGÖ'ler) üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesidir. Retrospektif olarak tasarlanan bu araştırma, 01 Ocak 2014- 31 Aralık 2017 tarihleri arasında YBÜ'de ölen 453 hasta için yapılan SGKGÖ'ler üzerinden yürütülmüştür. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 75.02 ± 14.28, cinsiyeti %53.20 (n=241) erkek, YBÜ'de yatılan gün ortalaması 60.65 ± 72.12, ortalama SGKGÖ'sü ₺ 48 979.69 TL ± ₺ 2 785.67 TL olarak belirlenmiştir. Çalışmadaki hastalarda en sık karşılaşılan durumun %60.49 (n=274) ile basınç yaralanması, en sık görülen enfeksiyonunu % 27.15 (n=123) ile üriner sistem enfeksiyonu ve bu enfeksiyonlarda %20.54 (n=92) ile en sık enfeksiyon etkeninin E. Coli, olduğu belirlenmiştir. Hastaların %88.30'u n=400) mekanik ventilasyon ile solunum yaparken, %65.56'sı (n=297) PEG ile beslenmektedir. Hastaların SGKGÖ'lerine etki eden faktörleri inceleyen regresyon modelinin sabiti logaritmik ölçekte 9.997 ± 0.176, normal ölçekte ₺ 21 960 TL olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the factors affecting on Social Security Institution (SSI) Reimbursements (SSIRs) made for patients who died while receiving treatment in the 3rd level intensive care unit (ICU) of a 2nd degree state hospital in Ankara. This study designed as retrospective was carried out on the Social Security Institution Reimbursements (SSIRs) made for 453 patients who died in ICU between 1st January 2014 and 31st December 2017. It has been determined that the average age of the patients included in the study was 75.02 ± 14.28, gender ratio was 53.20% (n=241) man, average days of length of stay in ICU was 60.65 ± 72.12, and average Social Security Institution Reimbursements was ₺ 48 979.69 TL ± ₺ 2 785.67 TL. It has been determined that the most common condition was pressure injury with 60.49% (n= 274) for the patients in the study, the common infection was urinary system infection with 27.15% (n = 123), and the most common infection factor was E. Coli with 20.54% (n=92) in these infections. While 88.30% (n = 400) of the patients are breathing with mechanical ventilation, 65.56% (n = 297) are fed with PEG. The constant of the regression model, which examines the factors affecting the patients' Social Security Institution Reimbursements, was determined as 9.997 ± 0.176 in the logarithmic scale and as ₺ 21 960 TL on the normal scale.