Status epileptikus tanısıyla takip ve tedavi edilen hastaların etiyolojik neden, klinik özellikler, tedavi ve prognozları açısından değerlendirilmesi: epidemiyolojik çalısma
Evaluation of etiolgy, clinical characteristics, treatments and prognosis of thepatients with status epilepticus: epidemiological study
  1. Tez No: 665554
  2. Yazar: BERRAK BİLGİNER GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Status epileptikus sebep olduğu yüksek oranda morbidite ve mortalite oranı nedeniyle önemli çocuk acil durumlarından birisidir. Status epileptikus gerek hayatı tehdit etmesi, gerekse de ciddi sekeller olusturması nedeniyle hızla tanınıp tedavi edilmesi gereken bir tablodur (1). Bu çalısmanın amacı; hastanemizde status epileptikus tanısıyla takip ve tedavi edilen hastaların etiyolojik nedenlerinin saptanması, klinik özellikler, tedavi ve prognozları açısından değerlendirilmesi ile tedavide kullanılan ilaçların etkinliğinin belirlenmesidir. Aralık 2006-Mayıs 2009 tarihleri arasında status epileptikus tanısıyla takip ve tedavi edilen 0-18 yas arasındaki 162 hasta çalısmaya alınmıstır. Olguların 78'i (%48,1) kız, 84'ü (%51,9) erkek idi. Yas dağılımında en çok (% 45,7) 72 ay ve üzeri saptandı. En sık % 85,2 oranla jeneralize tipte nöbet görüldü. Etiyolojide; akut semptomatik 59 hasta (%36,4), febril 40 hasta (%24,7), kronik semptomatik 23 hasta (%14,2), progresif 9 hasta (%5,6) saptandı. 1 yas altında ve 6 yas üstünde en sık etiyolojik neden akut semptomatik iken, 1-3 yas arasında febril status idi. 3-6 yas arasında %38,5 hastada etiyolojik neden bulunamadı. Akut semptomatik grupta en sık etiyolojik neden (%30,5) antiepileptik ilaçların uygunsuz kullanımı idi. Kronik semptomatik gruptaki hastaların %65,2'si (15 hasta) SP, %17,4'ü (4 hasta) SVO, %4,3'ü (1 hasta) hidrosefali, %13'ü (3 hasta) geçirilmis menenjit nedeniyle takipli olan hastalardı. Nöbet süresi 60 dakikanın üzerinde olan hastalarda komplikasyon görülme oranı %92,4 saptandı (p=0,032). Nöbet süresi uzadıkça tedaviye cevabın zorlastığı ve hastanede yatıs süresinin uzadığı görüldü (p=0,001). Mortalite oranı %5,6 ( 9 hasta ) idi. Toplam 142 hastanın (%87,6) takibi yapılmıs olup, 17'sinde epilepsi, 18'inde kognitif fonksiyonlarda bozukluk, 8'inde parezi, 12'sinde hafif-orta düzeyde mental retardasyon, 15'inde görmede ya da isitme de problem ve en yüksek oranla 27'sinde status tekrarı seklinde 97 hastada (%68,3) morbidite görülmüstür. Sonuç olarak SE vakalarında erken, agresif ve uygun tedavi ile nöbetin en kısa zamanda sonlandırılması ve uzamıs nöbetlerde ise sistemik komplikasyonların önlenmesi, muhtemel gelisebilecek olan morbidite ve mortalite oranını azaltması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Status epilepticus is one of the pediatric emergent conditions, because of a major cause of morbidty and mortality. Status epilepticus should be diagnosed and treated emergently, because it is one of the disease that threat the life and leads to serious sequela (1). The aim of the study is to evaluate etiology, clinical characteristics, treatments, and prognosis of patients with status epilepticus, who were under follow up at our hospital. 162 patient (age range, 0-18 years) with status epilepticus were treated and followed at our hospital between December 2006 and May 2009, enrolled into the study. Seventyeight of 162 patients (48.1%) were female, and eightyfour (51.9%) were male. Most of the cases (45.7%) were equal or above 72 months of age. The most common type of convulsion (85.2%) was generalised epilepsy. Etiological causes were acute symptomatic in 59 (36.4%), febrile in 40 (24.7%), chronic symptomatic in 23 (14.2%), and progressive in 9 (5.6%) patients. The most common etiological factor was acute symptomatic and febrile in patients between the ages of 1 to 6 years, and one to three years of age, respectively. The etiology was unknown in 38.5% of the patients between the ages of 3 to 6 years. The most common etiological cause (30.5%) in the acute symptomatic group was inappropraite use of antiepileptic drugs. Etiology of the status epilepticus in chronic symtomatic group of patients was CP in 65.2% (n=15), cerebrovascular accident in 17.4% (n=4), hydrocephaly in 4.3% (n=1), and sequela of meningitis in 13% (n=3). The ratio of the complication was seen in 92.4% of the patients with epilepsy more than 60 minutes (p=0.032). Parallel to the duration of epileptic convulsion, response to the treatment of status epilepticus was get difficult and stay in hospital was prolonged (p=0.01). The mortality rate was 5.6% (n=9). Totally, 142 patients were under the follow up, 17 of them have epilepsy, 18 have cognitive functional defects, 8 have paresis, 12 have low-medium mental retardation, 15 have problems in vision or hearing, and 27 have recurrence of the status epilepticus. Total morbidity ratio of the study was 68.3% (n=97). As a conclusion, it is very crucial to treat the patients with status epilepticus early and efficiently with appropriate drugs to terminate convulsion as soon as possible, and prevention of the systemic complications is also crucial for reduction of the ratios of possibly expected morbidity and mortality.