Sürdürülebilirlik analizi ile kurumların sürdürülebilirliğinin modellenmesi ve yeni bir sürdürülebilirlik indeksinin geliştirilmesi
Modelling the sustainability of corporate and developing a new sustainability index with sustainability analysis
  1. Tez No: 665553
  2. Yazar: UĞUR ARCAGÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ARICIGİL ÇİLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bugüne kadar yapılan çalışmalar incelendiğinde kurumsal sürdürülebilirlik ile ilgili yapılan çalışmaların ve ölçümlerin genellikle global çalışmalar ve indekslere dayandığı yerel çalışmaların ise sınırlı olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı yerel yönetimlerin kurumsal sürdürülebilirliğini ölçmektir. Sürdürülebilirlik ile ilgili yapılan Rio Konferansı diğer adı ile Gündem 21 ile beraber yerel yönetimlerin de uluslararası topluluğun ortakları olarak nitelendirilmesi ile birlikte yerel yönetimlerin de kurumsal sürdürülebilirliklerinin değerlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçla birlikte yerel yönetimlerin en önemli aktörü olan belediyelerin kurumsal sürdürülebilirliklerinin değerlendirilmesi önem kazanmıştır. İlçelerin kurumsal sürdürülebilirliğinin ölçümlenmesi, ilçelerin bu konuda kendilerini değerlendirmesi ve diğer ilçelere göre karşılaştırma yapmaları açısından önemlidir. Bu araştırmada dünyanın en önemli metropollerinden biri olan İstanbul ilinin ilçe belediyeleri esas alınarak bir kurumsal sürdürülebilirlik indeksinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. İndeks; biri genel kurumsal sürdürülebilirlik indeksi olmak üzere 3 alt indeksten (Sosyal, Ekonomi ve Çevre) oluşmaktadır. İlçelerde kurumsal sürdürülebilirliğin ölçülmesi, ilçelerin bu konuda kendilerini değerlendirmeleri ve diğer ilçelere göre karşılaştırma yapmaları açısından önemlidir. Ayrıca kurumsal itibarlarını artırıcı yönde etkisi bulunmaktadır. Araştırmanın son bölümünde Eksik Gözlem Analizi, Kümeleme Analizi, Temel Bileşenler Analizi, Bileşik İndeks Hesaplama yöntemleri R programlama dili ve IBM SPSS kullanılarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies and measurements used to investigate corporate sustainability have mostly relied on global approaches and indices while limiting their focus on local issues. The main focus of this study is to examine the sustainability of local government and municipalities. It has become necessary to include the sustainability of local governments and municipalities in the studies on sustainability as a result of their inclusion in global partnership introduced as part of Rio Conference Agenda 21. Thus, it is essential to bring the sustainability of local municipalities under greater focus as they play an important role in advancing sustainability practices at a local level. Measuring municipal sustainability and allowing municipalities to study their sustainability practices is important in terms of allowing them to compare the sustainability practices with that of other municipalities. In this study, I aim to develop a sustainability index based a sample of municipalities selected from Istanbul, which is one of the most important metropolises in the world. The index is composing of three sub-indices which are social, economic and environment index. Measuring township sustainability and allowing small townships to study their sustainability practices is important in terms of allowing them to compare the sustainability practices with that of other townships. This will also increase their corporate reputation. The last section of this study utilizes statistical analyses such as Missing Value Analysis, Cluster Analysis, Principal Component Analysis, Composite Index Calculation using R programing language and IBM-SPSS.