Vardiyalı sistemde çalışan sağlık çalışanalrında uyku kalitesi, beslenme alışkanlıkları ve cinsel yaşantı ölçütlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 665561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Vardiyalı Sistemde Çalışan Sağlık Çalışanlarında Uyku Kalitesi, Beslenme Alışkanlıkları Ve Cinsel Yaşantı Ölçütlerinin Değerlendirilmesi, Dr. Fatih Aygüneş, Uzmanlık Tezi, Konya, 2018 Bu çalışmada, vardiyalı sistemde çalışan sağlık çalışanlarının uyku kalitesi, beslenme alışkanlıkları ve cinsel yaşamlarının ölçeklerle değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 1 Ağustos - 30 Kasım 2017 tarihleri arasında çalışmakta olan ve dahil edilme kriterlerine uyan 210 evli sağlık çalışanı çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar vardiyalı sistemde çalışanlar ve vardiyalı sistemde çalışmayanlar şeklinde iki gruba ayrıldı. Veri toplama aracı olarak; literatür taraması sonucu oluşturulan sosyodemografik veri formu, Sabahlılık Akşamlılık Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi, Evlilik Uyum Ölçeği ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Assessment of Sleep Quality, Nutrition Habits and Sexual Life Measures in Health Care Workers Working in a Shift System, Dr. Fatih Aygüneş, Specıalızatıon Thesıs, Konya, 2018 In this study, it is aimed to evaluate the sleep quality, nutrition habits and sexual lives of the health workers working in the shift system by scales. For this purpose, 210 married health workers working in the Meram Medical Faculty Hospital of Necmettin Erbakan University between August 1 and November 30, 2017 were included in the study. Participants were divided into two groups: those working in the shift system and those not working in the shift system. As a data collection tool; sociodemographic data form which was prepared after literature review, Morningness Eveningness Questionaire, Pittsburg Sleep Quality Index, Marital Adjustment Scale and Arizona Sexual Experiences Scale were used.