Acil serviste çalışan hekim ve hemşirelerle diğer kliniklerde çalışan hekim ve hemşirelerin D vitamini düzeyi karşılaştırılması
Comparison of vitamin D levels of physicians and nurses working in emergency departments and physicians and nurses working in other clinics
- Tez No: 980561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÖZÇETE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, acil serviste (AS) çalışan hekim ve hemşireler ile diğer kliniklerde çalışan hekim ve hemşirelerin D vitamini düzeyleri arasındaki farklılıkları araştırmayı amaçlamaktadır. Yağda çözünen bir vitamin olan D vitamini, güneş ışığına maruz kalma yoluyla ciltte sentezlenir ve kalsiyum-fosfor metabolizması, kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi düzenlemesi gibi kritik işlevlere sahiptir. Sağlık çalışanları, özellikle kapalı ortamda ve vardiyalı sistemle çalışan bireyler, güneş ışığına daha az maruz kalmaları, düzensiz çalışma saatleri ve yüksek stres düzeyleri nedeniyle D vitamini eksikliği açısından yüksek risk taşımaktadır. Bu araştırma, acil serviste çalışan 125 sağlık personeli ile diğer kliniklerde çalışan 125 sağlık personelinden oluşan toplam 250 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan alınan kan örneklerinde serum 25-hidroksivitamin D (25(OH)D) düzeyleri ile birlikte kalsiyum, fosfor, parathormon , karaciğer fonksiyon testleri (AST, ALT), böbrek fonksiyon testleri (üre, kreatinin) ve alkalen fosfataz (ALP) gibi biyokimyasal parametreler analiz edilmiştir. Ayrıca, yapılandırılmış veri toplama formları aracılığıyla katılımcıların demografik bilgileri, vücut kitle indeksleri, beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, fiziksel aktivite düzeyleri ve çalışma düzenleri kayıt altına alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçları, çalışma ortamlarının D vitamini düzeyleri üzerindeki etkilerini değerlendirmekte ve acil servis personelinin bu konuda diğer klinik çalışanlarına göre daha büyük risk altında olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, özellikle acil servis çalışanları arasında D vitamini eksikliğinin önlenmesine yönelik farkındalık artırıcı ve koruyucu müdahalelerin gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu kapsamda, sağlık çalışanları için vitamin D takviyesi programları, dengeli beslenme teşvikleri ve güvenli güneş ışığı maruziyeti gibi işyeri sağlık girişimlerinin önemine dikkat çekilmektedir. Çalışma, sağlık çalışanlarının genel sağlığını ve iş verimliliğini artıracak önlemlerin alınması için bilimsel bir temel sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the differences in vitamin D levels between physicians and nurses working in emergency departments (ED) and those working in other clinical departments. Vitamin D, a fat-soluble vitamin, is synthesized in the skin through exposure to sunlight and plays essential roles in calcium-phosphorus metabolism, bone health, and immune system regulation. Healthcare professionals, particularly those working indoors and in shift-based systems, are at high risk of vitamin D deficiency due to reduced sunlight exposure, irregular working hours, and elevated stress levels. The research was conducted on a total of 250 participants, consisting of 125 healthcare workers from emergency departments and 125 from other clinical departments. Serum levels of 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D), calcium, phosphorus, parathyroid hormone (PTH), liver function tests (AST, ALT), kidney function tests (urea, creatinine), and alkaline phosphatase (ALP) were analyzed from blood samples collected from the participants. Additionally, demographic data, body mass index, dietary habits, smoking status, physical activity levels, and work schedules were recorded using structured data collection forms. Data were analyzed using SPSS 25.0 software. The findings demonstrate that working environment significantly affects vitamin D levels and reveal that emergency department staff are at greater risk compared to other clinical workers. These results highlight the need for awareness and preventive interventions to address vitamin D deficiency, particularly among emergency department personnel. Workplace health initiatives, including vitamin D supplementation programs, promotion of balanced nutrition, and safe sunlight exposure, are emphasized as crucial measures. The study aims to provide a scientific basis for implementing strategies that enhance both the overall health and work performance of healthcare professionals.