Sendika özgürlüğünün AİHS ve AİHM içtihatları çerçevesinde ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of freedom of trade union in the context of freedom of expression within the framework of ECHR and ECHR case law
- Tez No: 665567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEK BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada sendika özgürlüğü ifade özgürlüğü perspektifinden ele alınmıştır. Sendika özgürlüğünün ifade özgürlüğü ile olan ilişkisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları ile sınırlandırılarak incelenmiştir. Sendika özgürlüğü ve ifade özgürlüğü ilişkisi incelenirken, sosyal haklar ve klasik haklar arasındaki bağ temel alınmıştır. Bu iki özgürlük arasındaki tamamlayıcılık ilişkisi ortaya konulmuştur. Sendika özgürlüğü ve ifade özgürlüğü arasındaki ilişkiyi kurabilmek için öncelikle bu özgürlükler ayrı ayrı teorik olarak incelenmiştir. Her iki özgürlük de detaylıca incelendikten sonra ayrı ayrı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları kapsamında ele alınmıştır. Sendika özgürlüğü, ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilirken öncelikle sendikal haklar üzerinde durulmuştur. Grev, toplu sözleşme yapma, toplantı düzenleme gibi kolektif sendikal özgürlükler ile sendikaya üye olma ya da olmama, üyelikten ayrılma gibi bireysel sendika özgürlükler ayrı ayrı incelenmiştir. Bu hakların neden ve nasıl ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmesi gerektiği açıklanmaya çalışılmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin sendika özgürlüğünün ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmesi gerektiği argümanı destekleyici kararları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, union freedom was examined in the context of freedom of expression. The relationship of freedom of trade union with freedom of expression has been examined by limiting it to the case law of the Eurpean Convention on Human Rights and the European Court of Human Rights. While examining the relationship between freedom of trade union and freedom of expression, the link between social and classical rights was taken as basic. The complementarity relationship between these two freedoms has been revealed. In order to relationship between freedom of trade union and freedom of expression, firstly these freedoms were studied theoretically. After examining both freedoms in detail, they are handled separately within the scope of the European Convention on Human Rights and the case law of the European Court of Human Rights. While freedom of trade union is evaluated in the context of freedom of expression, trade union rights were emphasized first. Collective trade union freedoms such as strikes, collective bargainings, collective action editing and individual trade union freedoms such as membership or non-membership, and withdrawal from membership are examined separately. It was tried to explain why and how these rights should be evaluated as freedom of expression. The decisions of European Court of Human Rights supporting the argument that freedom of union should be evaluated as freedomof expression were shared.