Türk İş Hukukunda kollektif sendika özgürlüğü
  1. Tez No: 61283
  2. Yazar: AHMET DURAN NACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKET SARACEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET İş hukukunun alanı devletlerin ulusal sınırlarını aşmış, uluslararası bir şekle dönüşmüştür. Çünkü uluslararası ekonomik ilişkiler, iş dağılımı, iş gücünün sınır tanımayan değişimi ulusal iş hukuku kurallarıyla artık düzenlenemez hale gelmiştir. İş hukukunun evrensel niteliği çerçevesinde sendika hakkı da uluslararası belgelerin düzenlemelerinde yer almıştır. Diğer taraftan, ulusal ve uluslararası sosyo-politik gelişmeler ve anlaşmalar ulusal mevzutımızın oluşmasına çeşitli şekillerde katkıda bulunmuştur. Bu çalışmada da ulusal ve uluslararası belgelere dayalı olarak kollektif sendika özgürlüğünün Türk iş hukukundaki yeri, kapsamı ve aksayan yönleri irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The inclusion legislation passed the national boundaries of countries and returns to an international form Because international economic connections, lobar distribution the international variation of labor force can not arrange by the national a rules of labor legislation. Also the labor union justice takes a part with the universal peculiarity of labor legislation in the international documents. In The other case some national and international sauce- politic developments and agreements effected on formation of national legislation's. The part, inclusion and matters of collectif trade union freedom in Turkish lobor legislation was tried to discuss in this study.